U15 ve U16 yaş kategorisi erkek futbolcularda branşa özgü koordinasyon çalışmalarının beceri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of branch-specific coordination activities on skills in U15 and U16 age category male soccer players
- Tez No: 658766
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, U15 ve U16 Yaş Kategorisi Erkek Futbolcularda Branşa Özgü Koordinasyon Çalışmalarının Beceri Üzerine Etkisi incelenmiştir. Araştırmaya konusuna uygun olarak literatür taramaları yapıldı. Konuya dair problemlerin beceri testleri hakkında bilgiler verildi. Antalya ilinde yapılan bu araştırmaya gönüllülük esas olarak 36 tane U15 ve 36 tane U16 toplamda ise 72 sporcu katıldı. Sporculara toplamda 6 hafta süren bir antrenman programı yaptırıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Sporcuların futbola özgü becerilerini ölçmek için Mor – Christian genel futbol yetenek testi ve Yeagley futbol test bataryası uygulanmıştır. Bu değişkenlerin gruplara nazaran dağılımların normalliği ve varyansların homojenliği Shapiro Wilks testi ile belirlendi. Elde etmiş olduğumuz bu verilerin ilişkilendirilmesinde grup içi antrenmanın etkisine ilişkin analizleri Paired Sample T Testi ile, gruplar arası antrenmanın etkisine ilişkin farkların analizleri ise, Independent Samples T Testi ile incelendi ve anlamlılık derecesi 0,05 kabul edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of branch-specific coordination activities on the skills of U15 and U16 age category Male Footballers. Literature reviews were made in accordance with the subject of the study. Information was given about skill tests of the problems related to the subject. 36 U15 and 36 U16 volunteers participated in this study conducted in Antalya province and a total of 72 athletes. A training program lasting 6 weeks in total was given to the athletes. As a data collection tool in research; To measure the football-specific skills of the athletes, the Mor - Christian general football skill test and the Yeagley football test battery were applied. The normality of the distributions of these variables relative to the groups and the homogeneity of variances were determined by the Shapiro Wilks test. Analyzes of the effect of in-group training in correlation of these data we obtained were examined with the Paired Sample T Test, and the analysis of the differences regarding the effect of training between groups was examined with the Independent Samples T Test, and the significance level was accepted as 0.05.