Socio-cultural adaptation of Somali immigrants in Ankara and Istanbul
Ankara ve İstanbul'daki Somalili göçmenlerin sosyo-kültürel adaptasyonu
- Tez No: 658778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ K. ONUR UNUTULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Sociology, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
1990'lardan itibaren Somali'de devam eden iç savaş ve çatışmalardan kaynaklı güvenlik problemleri, siyasi istikrarsızlık, ekonomik sorunlar, kuraklık ve gelecek kaygısı gibi sebeplerden ötürü ülkelerinden göç eden Somalililerin tercih ettiği ülkelerden biri de Türkiye'dir. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki önemli bir heyetin 19 Ağustos 2011 tarihinde Somali'ye gerçekleştirdiği ziyaretten sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlaştığı bir süreç başlamıştır. Akademik literatürde Somalililere yönelik iç savaş, güvenlik, terör, eğitim ve din temalı araştırmalar yapılıyor olmasına rağmen, Somalililerin uyum süreçlerine odaklanan özellikle sosyal hayatta onların algılarını ve yaşam tecrübelerini incelemeye yönelik yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Ankara ve İstanbul'a resmi kanallarla ve kendi istekleri ile gelen ve yaşamlarını Türkiye'de devam ettiren Somalili göçmenlerin düşünce ve fikirleri bu bağlamda daha önce hiç incelenmemiştir. Çalışmanın bu konuda ilk olması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Ankara ve İstanbul şehirlerinde yaşayan Somalili göçmenlerin sosyo-kültürel adaptasyon sürecine yönelik algıları ve zorlandıkları konular, Türk toplumu ile benzer ve farklı gördükleri özellikler derinlemesine görüşmeler yapılarak nitel yöntemlerle incelenmiştir. Aynı zamanda çalışmada, dini ve toplumsal değerlerin, kültürel normların, tarihsel bağların, eğitimin, yaşın, sosyal sermayenin ve ağların Somalili göçmenlerin misafir eden topluma uyum sağlamasında nasıl bir önemi olduğu araştırılmıştır. Bu bağlamda söz konusu çalışma, konu ile ilgili hem akademik çalışmaların analitik değerlendirilmesine hem de derinlemesine mülakat ve gözleme dayanan saha çalışmasından elde edilen bulgulara dayanmaktadır. Çalışmanın sahasında, bu konuda detaylı bilgi ve tecrübe sahibi üst düzey 2 diplomatik temsilci ve 35 Somalili göçmen ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Yapılan saha çalışmalarında, Somalili katılımcıların görüşlerinden ve yaşam tecrübelerinden örnekler tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, tespit edilen örnekler üzerinden Türk toplumu ile sosyal ve kültürel yaşamda uyumu sağlayabilmek amacıyla eksik görülen konular ve sorunlar için çeşitli sosyal politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries of preference of immigration for Somali people who leave their country due to security issues, political instability, and economic difficulties arising out of the ongoing civil war and conflicts since the 1990s, as well as drought and concern for the future. After the then Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and the accompanying important delegation's visit to Somalia on 19 August 2011, a new period of closer relations started between the two countries. Although there are studies in the relevant academic literature that focus on the Somali people around the themes of civil war, security, terrorism, education, and religion, there is only a few to no studies that investigate the adaptation processes of Somali people particularly regarding their perceptions and experiences in social life. The relevant literature lacks any study that focuses on the opinions and perceptions of Somali immigrants who willingly go to Ankara and Istanbul through official channels and maintain their lives in Turkey. This study is important since it is the first scholarly endeavor on the subject topic. In this study, the perceptions of the Somali immigrants, who live in Ankara and Istanbul, on their socio-cultural adaptation and the characteristics that they consider to be similar to and different from the characteristics of the Turkish society are examined by employing in-depth interviews and qualitative methods. At the same time, this study has inquired what importance religious and social values, cultural norms, historical ties, education, age, social capital, and networks have on the Somali immigrants' adaption to the host country. In this context, this study draws both on an analytical assessment of scholarly works on the subject and on findings obtained through in-depth interviews and participant observation as part of the fieldwork. In the fieldwork stage of the study, in-depth interviews were held with 2 high-level diplomatic representatives, who had detailed information and experience on the subject, and 35 Somali immigrants. In the fieldwork conducted, examples were identified based on the Somali participants opinions and life experiences. In this regard, various social policy implications are recommended concerning the shortcomings and issues identified, through a select sample of cases, in the socio-cultural adaptation process to the Turkish society.