Septoplasti ve konka cerrahisinin ses üzerine etkisi
The effect of septoplasty and turbinate surgery on voice
  1. Tez No: 658777
  2. Yazar: CEVAT ÇELENK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÜLKÜMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Nazal septum deviasyonu ve bilateral alt konka hipertrofisi olan hastalarda uygulanan septoplasti ve bilateral alt konka cerrahisinin ses üzerine etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya nazal septum deviasyonu ve bilateral alt konka hipertrofisi olan, septoplasti ve bilateral alt türbinoplasti operasyonu uygulanan 40 hasta dahil edildi. Hastalara preoperatif dönemde ve postoperatif 2. ayda VHI-10, VAS ve NOSE skalaları doldurtuldu. Aynı zamanda MDVP ses analiz programıyla /a/ sesi ve /mini/ sözcüğü söyletilerek ses kaydı alındı. /a/ sesi ile akustik analiz, /mini/ kelimesindeki /m/, /n/ ve /i/ sesleri ile spektrografik analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların postoperatif 2. ayda burun tıkanıklıklarını değerlendirdikleri VAS ve NOSE skorlarında preoperatif skorlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptandı (p0,05). Akustik analizde F0'da preoperatif ve postoperatif değerler arasında anlamlı fark saptandı (p0,05). Spektrografik analizde bakılan F1, F2, F3 ve F4 formantlarında preoperatif ve postoperatif 2. ay değerleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Septoplasti ve bilateral alt konka cerrahisi sonrasında seste hem subjektif değerlendirmede, hem de akustik analiz ve spektrografik değerlendirmede anlamlı bir değişiklik olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of septoplasty and bilateral inferior turbinate surgery on voice in patients with nasal septal deviation and bilateral inferior turbinate hypertrophy. Materials and Methods: Forty patients with nasal septal deviation and bilateral inferior turbinate hypertrophy, who underwent septoplasty and bilateral inferior turbinoplasty were included in the study. All the participants filled in the VHI-10, VAS and NOSE scales at submission and postoperative 2nd month. Voice recordings of sustained vowel /a/ and /mini/ word were obtained and analysed by MDVP sound analysis program. Acoustic analysis was performed with sustained vowel /a/, spectrographic analysis with sustained consonants /m/, /n/ and vowel /i/ in word /mini/. Results: A statistically significant decrease was revealed between pre- and post-operative (2nd month) VAS and NOSE scores (p0,05). Concerning the acoustic analysis, a significant difference was found between preoperative and postoperative F0 values (p0,05). No significant difference was found between preoperative and postoperative (2nd month) values of F1, F2, F3 and F4 formants concerning spectrographic analysis (p>0,05). Conclusion: We failed to reveal any significant impact of septoplasty and bilateral inferior turbinate surgery on voice concerning subjective evaluation, acoustic analysis and spectrographic evaluation.