Şirketlerin yatırım finansmanı kararları
Investment financing decisions of companies
  1. Tez No: 658779
  2. Yazar: İLHAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Şirketlerin yatırım finansmanı kararları, fon kullanımlarının fon kaynaklarına eşit olması ilkesi çerçevesinde şekillenen ve bu sebeple önceki çalışmalarda takip edilen geleneksel tek denklemli modellerin aksine, daha kompleks modellerle incelenmesi gerekilen süreçlerdir. Bu tez çalışmasında, güncel literatürde yer bulmaya başlayan dinamik çoklu denklem sistemi yaklaşımı takip edilerek, yatırım finansmanı kararlarını etkileyen faktörlerin daha ayrıntılı bir şekilde açıklanması ve hangi yatırım türünün görece olarak hangi finansman kaynağı ile finanse edildiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, 1998-2017 yılları arasında 71 ülkede faaliyet gösteren toplam 19.326 firmanın yatırım finansmanı kararlarının incelebilmesi için kurulan modeller, görünüşte ilişkisiz regresyon yöntemi ile tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; işletmeler uzun vadeli yatırımlarını finanse ederken ağırlıklı olarak hisse senedi ve uzun vadeli finansal borç ihraçlarını; çalışma sermayesi yatırımlarını finanse ederken ise, ağırlıklı olarak nakit rezervlerini ve kısa vadeli finansal borç ihraçlarını kullanmaktadırlar. Tezin bu temel bulgusu, şirketlerin yatırım finansmanı kararlarında vadelerin uyuşması yaklaşımını benimsediklerini göstermektedir. Bununla birlikte, ulaşılan diğer önemli bulguya göre ise firma büyüklüğü, firma kârlılığı, firma büyüme olanakları, içerisinde bulunulan sektör, ülke gelişmişlik düzeyi, ülkenin yasal kökeni ve ülkedeki yatırımcıları ve kreditörleri koruma düzeyleri gibi çeşitli faktörler, alternatif finansman kaynaklarının görece maliyetlerini değiştirerek şirketlerin yatırım finansmanı kararlarını etkilemektedirler.
Özet (Çeviri)
Investment financing decisions of companies are processes that are shaped within the framework of an accounting identity which states that sources of funds equal uses of funds. Therefore, unlike the traditional single-equation empirical models commonly used in prior papers, these decisions need to be investigated with more complex models. In this thesis, by following the dynamic multi-equation system approach, which has started to take place in the current literature, it is aimed to examine the investment financing decisions of companies in more detail, specifically the relative importance of various financing sources in financing investments. The full sample consists of 19.326 firms in 71 countries over 1998–2017. The dynamic multi-equation system models are estimated using the seemingly unrelated regression method. The empirical findings indicate that equity and long-term debt issuances play a major role in financing long-term investments, while short-term debt issuance and use of cash reserves play a major role in financing working assets investment. This main finding of the thesis implies that companies follow the maturity-matching approach in investment financing decisions. Moreover, another important finding is that various factors such as firm size, firm profitability, firm growth opportunities, sector, economic development of the country, legal origin of the country, and the protection level of investors and creditors in the country affect the investment financing decisions of companies by changing the relative costs of alternative financing sources.