Sahabe şair el-Hansâ ve divanı
The companion poet al-Khansa and her diwan
  1. Tez No: 658785
  2. Yazar: NİLÜFER TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hansâ, Arap Edebiyatının en önde gelen şairlerinden biridir. Hem cahiliye hem de İslami dönemi idrak etmiş; hayatına Müslüman kimliğiyle devam etmiştir. Varlıklı ve soylu bir ailede yetişmiş, ailesi ve çevresi tarafından değer görmüştür. Ancak zenginlik ve gördüğü değerin yanında hayatı aksilikler, kayıplar ve hüzünle doludur. İki evlilik yapmış; birinde eşinin kumar bağımlılığı yüzünden tüm malını kaybetmiş ikinci eşi de erken bir yaşta vefat etmiştir. Ondan desteğini esirgemeyen iki kardeşi Sahr ve Mu'âviye'yi savaşlarda kaybetmiş, oğulları da şehit edilmiştir. Yaşadığı bu olumsuzluklar sebebiyle ömrünü yas içinde geçirmiştir. Asıl şiirlerini hayatında bu olumsuzluklar cereyan etmeye başladıktan sonra söylemiştir. Bu durum da onu şairliğinin zirvesine çıkarmıştır. İnşat ettiği şiirlerin ekserisini mersiyeler oluşturmuş; şiirlerinde üzüntüsünü sonuna kadar hissettirmiştir. Ömrünün sonuna kadar ağlamaktan hiç vazgeçmemiştir.
Özet (Çeviri)
Khansa is one of the leading poets of Arab literature. She lived in both the Jahiliyya and the Islamic period and continued her life with her Muslim identity. She grew up in a wealthy and noble family and was valued by her family and people around her. But beside her wealth and value, her life is full of mishaps, losses and grief. She had two marriages, in the first one, her husband lost their entire property because of his gambling addiction and her second husband passed away early. She lost her two brothers Sakhr and Mua'wiya who did not stint to support her, in tribal wars and her sons were martyred. She spent her life in mourning because of these negativities. She said her ultimate poems after these negativities began to occur in her life. This brought her to the top of her poetry. Most of the poems she said were made up of elegies and she made feel her sadness in her poems to the utmost. She did not stop crying until the end of her life.