Hermann Hesse'nin 'Siddhartha' ile Ernest Hemingway'in 'Yaşlı Adam ve Deniz' eserlerine karşılaştırmalı bir yaklaşım
A comparative approach to the works of Hermann Hesse's Siddhartha and Ernest Hemingway's The Old Man and the Sea
  1. Tez No: 658792
  2. Yazar: HÜLYA ELDEM AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN BÖLÜKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toplumlarda yüzyıllar boyunca önemli bir yer edinen din unsuru birçok sanat dalında olduğu gibi edebiyat dünyasında da büyük etkilere sahiptir. Dinlerin çeşitliliği edebi eserlerin çeşitliliğine bir bakıma yön vermiştir. Çoğu yazar ve şair dini duygularını eserlerine yansıtmaktan çekinmemişlerdir. Toplumların en hassas yönlerinden biri olan din unsuru çoğu eserde sembolik olarak verilir. Eserlerin içerisinde yer alan dini sembolleri bulmak ise okura düşmektedir. Yazarların dini inançlarını sembolik olarak eserlerinde vermelerinin nedeni aslında onları içinde bulundukları“hayatın anlamını sorgulama”kaosunu yazıya aktarıp bir nevi iç dünyalarını dışa vurmaktır denebilir. Bu çalışmada, Hermann Hesse'nin Siddhartha ile Ernest Hemingway'in Yaşlı Adam ve Deniz eserleri, karşılaştırmalı edebiyat bilimi ve teolojik veriler ışığında pozitivist ve sosyolojik yöntemlerden faydalanarak çoğulcu inceleme yöntemiyle incelenecektir. Her iki eserde tespit edilen sosyolojik ve biyografik ögelerin yazarlar ve eserler üzerindeki etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. Bu kapsamda yazarların karakterlerle olan bağları, yaşadıkları sosyal ortam ve dini inanışlarının farklılıkları üzerine gidilerek eserleri kaleme almalarındaki nedenler irdelenecektir. Yazarların eserlerini yazma amaçlarının yanı sıra ana karakter olarak dini figürlerden esinlenmelerindeki etkenler ele alınacaktır. Çalışmada yazarların edebiyat aracılığıyla hayatlarını temsil eden eserler ortaya koydukları varsayımı üzerinden gidilecektir. Eserler, yazarlar, Hıristiyanlık, Budizm, Hz. İsa, Gotama Siddhartha hakkında kısaca bilgilendirmeler yapılacak ve eserlerin ortaya çıkmasına yol açan sosyolojik dönem olguları ışığında çalışmaya yön verilecektir. Bu karşılaştırmalı çalışma sonucunda, her iki eserdeki dini ve biyografik öğeler ele alınarak benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Religion which has gained an important place in societies for centuries, has a great influence on the world of literature as well as on branches of art. The diversity of religions has shaped the diversity of literary works. Most of the writers and poets did not hesitate to reflect their beliefs on their works.The religion which is one of the most sensitive aspects of the societies, is given symbolically in most works. The reader is responsible for finding religious symbols in the works. It can be said that the reason why the authors give their religious beliefs symbolically in their works is actually to express their inner worlds by writing about the chaos of“questioning the meaning of life”in their works. In this study, Hermann Hesse's Siddhartha and Ernest Hemingway's The Old Man and The Sea named works will be analyzed by using positivist, sociological and pluralistic methods in the context of the comparative literature and theological knowledge. The effects of sociological and biographical elements on authors and works will be identified in both works. In this context, the authors' connections with the characters, the social environment they live in and the differences in their religious beliefs will be examined and the reasons for writing the works will be examined. Besides the authors purposes of writing the works, the facts that their inspirations on main characters who are the religious figures will be discussed. The study will be based on the assumption that the authors create works that represent their lives through literature. Brief information will be given about works, writers, Christianity, Buddhism, Jesus Christ, Gotama Siddhartha and the study will be directed in the light of the facts of the sociological period that lead to reveal the works. As a result of this comparative study, the similarities and differences will be revealed by examining the theological and biographical facts of both works.