Marka hukukunda kullanım ispatı
Proof of use in Trademark law
  1. Tez No: 658803
  2. Yazar: ELANUR TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tescil edilmiş bir marka, sahibinin tekelindedir ve tescilden doğan hakların devam etmesi için markanın kullanımı gerekmektedir. Hukuki nitelik bakımından külfet olarak nitelendirilebilecek marka kullanımı başta TRIPS ve Paris Konvansiyonu olmak üzere pek çok uluslararası düzenlemeye konu olmuştur. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu da AB Marka Tüzük ve Direktiflerine bağlı olarak markanın kullanılmasını düzenlemiş ve kullanılmamasına çeşitli sonuçlar bağlamıştır. Buna göre, markanın ciddi olarak, Türkiye'de, tescil edildiği mallar ve/veya hizmetlerde ve tescil edildikten sonra beş yıl içinde kullanılması gerekmektedir. Markanın kullanımı olarak kabul edilen hükümler ve kullanılmama için haklı sebebin bulunması istisnaî niteliktedir. Markanın öngörülen şekilde kullanılmaması üç aşamada ileri sürülebilmektedir. Bunların birincisi, başvurunun yayımlanmasından sonraki itiraz sürecinde, ikincisi markanın hükümsüzlüğü davasında ve sonuncusu marka hakkına tecavüz davasındadır. Her üç aşamada da kullanmama savunmasının ileri sürülebilmesi için; en az beş yıldır tescilli bir markanın bulunması, bir talebin varlığı ve bu talebinin SMK 6'ncı maddenin 1'inci fıkrası uyarınca karıştırılma ihtimaline dayanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
A registered trademark is monopolized by its owner and the use of the trademark is required for the rights arising from the registration to continue. The use of trademarks, can be considered as a burden in terms of legal characteristic, has been subject to many international regulations, especially the TRIPS and the Paris Convention. The Industrial Property Law No. 6769 (SMK), has regulated the use of the trademark in accordance with the EU Trademark Regulations and Directives and several consequences due to non-use. Accordingly, a trademark must be used within the five years after registration, genuinely, for the registered goods and services in Turkey. The provisions regarded as use of trademark and an existence of justification of non-use are exceptional. That the trademark has not been used as intended, can be alleged in three stages. The first of these is in the objection process after the publication of the application, the second is in the case of invalidation of the trademark and the last one is in the case of trademark infringement. In order to allege the defense of non-use in all three stages it is required that having a registered trademark for at least five years, an existence of a request based on the likelihood of confusion in accordance with paragraph 1 of article 6 of the IPL (SMK).