Finansal liberalizasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri ölçeğinde panel veri analizi
Financial liberalization and economic growth relation: Panel data analysis at the scale of selected OECD countries
- Tez No: 658814
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal liberalizasyon süreci ile birlikte yıllarca süre gelmekte olan Keynesyen görüşler, yerini Neo-Klasik görüşlere bırakmıştır. Ülkeler bu yeni görüşler doğrultusunda finansal liberalizasyon süreci ile birlikte dışa açılma politikalarını uygulamaya ve bu uygulamalarını ihracata dayalı olarak gerçekleştirmeye başlamışlardır. 1980 yılından itibaren uygulanan finansal serbestleşme politikaları ile finansal piyasalar hakkında önemli kararlar alınmaya başlanmış ve tüm dünyada etkisini gösteren bu serbestleşmeyle beraber sermaye hesapları da serbest bırakılmıştır. Çalışmamızın amacı tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, finansal liberalizasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi seçilmiş OECD ülkeleri açısından McKinnon-Shaw hipotezi bağlamında ekonometrik analiz yardımıyla değerlendirmektir. Çalışmamızda finansal liberalizasyon sürecinin 1980-2019 dönemi için seçilmiş OECD ülkelerinin GSYH büyümesi üzerinde meydana getirdiği ilişki; geniş tanımlı para arzı, özel sektöre verilen yurtiçi kredi, brüt sabit sermaye oluşumu ve doğrudan yabancı yatırım olmak üzere 4 bağımlı değişken kullanılarak panel veri analizi yöntemi ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the financial liberalization process, Keynesian views have been replaced by Neo-Classical views. In line with these new views, countries have started to implement their policies of opening up to foreign countries with the financial liberalization process and to realize these applications based on exports. With the financial liberalization policies implemented since 1980, important decisions have been taken on financial markets and capital accounts have been released with this liberalization, which has affected the whole world. The purpose of our study emerges at this point. The aim of this study is to evaluate the relationship between financial liberalization and economic growth with the help of econometric analysis in terms of selected OECD countries in the context of McKinnon-Shaw hypothesis. In our study, the relationship created by the financial liberalization process on the GDP growth of selected OECD countries for the period 1980-2019; It has been tried to be analyzed by panel data analysis method by using 4 dependent variables, which are broad money supply, domestic credit to private sector, gross fixed capital formation and foreign direct investment.