Gelişmekte olan ekonomilerde finansal liberalizasyon ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi: Panel veri analizi
The causality relationship between financial liberalization and economic growth in developing countries: Panel data analysis
  1. Tez No: 550227
  2. Yazar: EMİNE KÖLEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gelişmekte olan ekonomiler için finansal liberalizasyonun ekonomik büyüme üzerinde pozitif etki yaratacağı görüşü McKinnon –Shaw tarafından ortaya atılmıştır. Bu çalışmanın amacı IMF'nin gelişmekte olan ekonomiler listesinde yer alan 9 ülke için (Türkiye, Arjantin, Şili, Bulgaristan, Macaristan, Endonezya, Malezya, Polonya, Romanya) finansal liberalizasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla çalışmada 1995-2015 dönemini kapsayan veri seti kullanılmış olup, finansal liberalizasyon ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi panel nedensellik analizleri yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, gelişmekte olan ülkeler açısından finansal liberalizasyon ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The view that financial liberalization would have a positive impact on economic growth for the developing economies was put forward by McKinnon-Shaw. The aim of this study to investigate the relationship between financial liberalization (FLE) and economic growth for 9 countries (Turkey, Argentina, Chile, Bulgaria, Hungary, Indonesia, Malaysia, Poland, Romania) which are on the IMF's list of developing economies.In this context, the data set covering the period of 1995-2015 was utilized and causal relationship between financial liberalization and economic growth was determined by using the Panel Causality analysis. It has been found that FLE has a positive effect on developing economies.