Uluslararası finansal liberalizasyonun gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerindeki etkisi ve finansal krizler ile ilişkisi: Türkiye örneği
Analysis of the impact of financial Liberalizasyo on developingeconomies and its relationship with financial crises through the example of Turkey
  1. Tez No: 697834
  2. Yazar: SEVDE ZEYNEP BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Finansal liberalizasyonun gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerine etkilerinin incelendiği bu çalışmada finansal liberalizasyon kavramı, tarihi süreci ve finansal liberalizasyonun ekonomik büyüme için gerekliliğini öne süren yaklaşımlar araştırılmıştır. Finansal liberalizasyon sürecinde uluslararası finansal kuruluşların gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerindeki rolü ve finansal liberalizasyon ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin sorgulandığı ampirik çalışmalar araştırılarak literatürdeki hâkim görüş ortaya koyulmuştur. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan kriz türleri ve finansal krizler yaşanmadan kriz öncü göstergeleri araştırılarak krizlerin ayak seslerinin anlaşılacağı göstergeler derlenip, araştırılmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan finansal krizlerin nedenleri ve finansal liberalizasyon ile finansal krizler arasındaki ilişkinin ortaya koyulduğu bu çalışmada Türkiye örneği üzerinden inceleme yapılmıştır. Türkiye'nin finansal liberalizasyon süreci ve sonrasında yaşanan 1994 krizi ve Kasım 2000-Şubat 2001 ikiz krizlerinin nedenleri, finansal liberalizasyon ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye ekonomisinde yaşanan finansal krizlerin çözümü için makroekonomik sorunların güçlü ve yapısal reformlara dayandırılan bir programın uygulanması gerekliliği anlaşılmıştır. Şubat 2001 krizi sonrası ''Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'' uygulaması sonucunda ekonomik başarı sağlanmıştır. Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'nın başarısı sayesinde ekonomide süregelen kronik sorunlar aşılarak ekonomik büyüme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of financial liberalization on developing countries economies were examined, the concept of financial liberalization, its historical process and approaches suggesting the necessity of financial liberalization for economic growth were investigated. Empirical studies in which the role of international financial institutions in developing economies in the process of financial liberalization and the relationship between financial liberalization and economic growth are questioned have been investigated and the prevailing opinion in the literature has been revealed. Crisis types in developing countries and crisis leading indicators without financial crises were investigated and indicators that understand the footsteps of crises were compiled and investigated. In this study, the causes of financial crises in developing countries and the relationship between financial liberalization and financial crises were examined through the example of Turkey. The February November 2000-February 2001 twin crises and the causes of Turkey's financial liberalization process and the subsequent crisis of 1994 and its relationship with financial liberalization have been investigated. As a result of the study, It has been understood that the necessity of implementing a plan with reforms that can provide an economic solution to the crises experienced in the Turkish economy can be based on the study. After the February 2001 crisis, the“Strong Economy program”is a new transition transition with the economic trend they have launched in a new Turkey, where macron has been achieved. Thanks to the success of the Transition to a Strong Economy Program, it was revealed that the ongoing problems in the economy were overcome and economic growth was achieved.