Juvenil idiopatik artrit tanısı ile izlenen hastalarda PPD yanıtlarının değerlendirilmesi ve bu yanıtları etkileyen faktörler
  1. Tez No: 658823
  2. Yazar: IŞIL ESER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Jüvenil idiopatik artrit (JA), çocukluk çagının en sık görülen romatolojik hastalıgıdır. nflamatuar romatizmal hastalıgı olanlarda Mycobacterium tüberculosis infeksiyonu mortalite ve morbiditenin önemli bir nedenidir. Amaç Bu çalısmada; JA'da hastalık subtipinin, aktif hastalıgın ve ilaç kullanımının PPD yanıtını ne düzeyde etkiledigini degerlendirerek latent TB tanısı koymakta PPD testinin yerini saptamayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem Çalısma S.B. Göztepe Egitim ve Arastırma Hastanesi Çocuk Saglıgı ve Hastalıkları Klinigi Romatoloji ve Saglam Çocuk Poliklinigi'nde yürütülmüstür. Klinigimizde izlenip düzenli kontrolleri yapılan, ILAR teshis kriterlerine uyan Jüvenil diopatik Artrit tanısı almıs 77 çocuk ve saglam çocuk polikliniginde takip edilen 58 saglıklı çocuk çalısma kapsamına alındı. Tüm olgulara tüberkülin deri testi uygulandı ve BCG skar sayıları kaydedildi. Bulgular JA ve kontrol grubunun PPD endurasyon degerleri karsılastırıldıgında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). BCG skar sayısı her iki grubta benzer dagılım gösterdi. Saglam olgularda PPD endurasyon degerleri ile yas ve BCG skar sayısı arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak önemli bir iliski görüldü (p0,05). Hastalık VI aktivite durumuna göre PPD endurasyon degerleri anlamlı farklılık göstermektedir, aktif grubun PPD degerleri remisyondaki hastalardan anlamlı düzeyde düsük olarak saptanmıstır. DMARD ve prednol kombinasyonu ile tedavi edilen remisyondaki olguların PPD degerleri diger ilaçlarla tedavi edilen hastalardan anlamlı olarak düsük saptandı. Ayrıca - DMARD ve prednol beraber alan remisyondaki olgular ile aktif grubun PPD endurasyon degerleri anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). DMARD ve prednol alan olgular remisyonda olsalar dahi PPD yanıtlarının düsük oldugu görüldü. Sonuç Sonuç olarak; hastalıgın aktif olusu, kullanılan ilaçlar (steroid ve DMARD kombinasyonu) PPD yanıtlarını etkilemekte ve latent TB degerlendirilmesinde zorluklara sebep olamaktadır. Saglıklı çocuklarda kabul edilen cut-off degerlerinden daha düsük PPD yanıtları aktif ve prednol ile tedavi edilen JA' lı hastalarda tuberküloz enfeksiyonunu isaret edebilir.
Özet (Çeviri)
Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is the most common rheumatologic disease in pediatric age group. Mycobacterium tuberculosis infection (TB) is an important cause of mortality and morbidity in patients with inflammatory rheumatological disesase. Aim In our study, we aimed to determine to what extent active disease, use of drugs and disease subtypes in JIA affects response to PPD skin test thus to investigate the significance of PPD skin test in the diagnosis of latent TB. Patients and Methods This study took place in Pediatric Rheumatology Outpatient Clinic and Well- Child care outpatient clinic of our hospital. 77 children (mean age 11.9+/-4.33) diagnosed with JIA according to ILAR diagnostic criteria and routinely followed by our rheumatology clinic were included in the patient group. Patients were grouped according to subtypes of disesae, activity status and drugs they used. Control group was formed from 58 healthy children (mean age 9.59+/- 4.38) followed by our wellchild care outpatient clinic. PPD skin test is applied to each subject and number of BCG scars of all cases were recorded. Results We found no significant difference in PPD enduration diameters between JIA and control group (p>0.05). The number of BCG scar is similar in both groups. In control group age and number of BCG scars and PPD skin test diameter is positively correlated. But there is no such significant relation in patients with JIA.(p>0.05). PPD enduration diameter of patient with active disease is significantly shorter than patients in remission (p>0.05). VIII PPD enduration diameter of patients treated with steroid and DMARD (Disease modifying antirheumatic drug) and underwent remission were not significantly different than control group. There found no statistically significant relation between subtype of disease, follow up period and PPD response. When compared with patients using other drugs; patients on remission using steroid and DMARD has shorter PPD enduration diameter. Conclusion Activity of disease and drugs used (steroid, DMAD) affect PPD response and make the diagnosis of latent TB more difficult. In the diagnosis of latent TB normal range of PPD diameter in healthy child changes in JIA patient with active disease. PPD diameter shorter than normal range could indicate underlying TB infection. This fact should be considered in the follow-up of patient with JIA.