Juvenil idiyopatik artrit tanılı hastalarda serum endocan düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The assessment of relationship between disease activity and serum endocan level in children with juvenile idiopathic arthritis
  1. Tez No: 447269
  2. Yazar: YASİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE NURTEN ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Rheumatology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Juvenil İdiyopatik Artrit (JİA), çocukluk çağında en sık görülen romatizmal hastalıktır ve nedeni halen açıklanamamış kronik artritlerle seyretmektedir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, JİA tanılı hastaların kardiyovasküler hastalık açısından önemli oranda risk taşıdığı ve klinik belirtiler ortaya çıkmadan önce endotel hasarı gibi subklinik değişikliklerin başladığını göstermektedir. Çalışmamızda, JİA tanısı ile izlenen hastalarda, gerek etiyopatogeneze katkı sağlaması açısından gerekse kardiyovasküler hastalık riski açısından vasküler doku kaynaklı ve endotel disfonksiyonu için bir belirteç olarak kabul edilen serum Endocan düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji polikliniğinden takip edilen JİA tanılı 37 kız ve 30 erkek olgu (yaş ortalaması: 10.4 ± 4.9 yıl) ve kontrol grubu olarak sağlıklı, benzer yaş aralığında 16 erkek ve 23 kız sağlıklı olgu (yaş ortalaması: 9.3 ± 4.1 yıl) alındı. Olgular klinik durumuna göre Aktif JİA (n=27) ve İnaktif JİA (n=40) olarak iki gruba ayrıldı ve kontrol grubuyla birlikte serum Endocan düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is the most commonly seen rheumatic disease in childhood, which courses with as yet unexplained chronic arthritis. Recent studies showed that children with JIA carry substantial risk for cardiovascular diseases and subclinical changes such as endothelial damage start before clinical signs occur. In this study, we aimed to assess the relationship between disease activity and serum endocan level, which is vascular tissue derived and counted as a marker for endothelial dysfunction in children with JIA, in terms of its contribution to the etiopathogenesis and risk for cardiovascular diseases. Thirty-seven female and thirty male (mean age: 10.4 ± 4.9 years) children with JIA who were under follow up at Istanbul Medical Faculty and Cerrahpasa Medical Faculty Pediatric Rheumatology Polyclinics and a sex- and age-matched healthy control group (16 male, 23 female; mean age 9.3 ± 4.1 years) were recruited for the study. The patients with JIA were divided into two groups as the clinically active JIA group (n=27) and inactive JIA group (n=40). Serum endocan levels of the active and inactive JIA patients and control groups were studied using ELISA assays. After statistical analysis, the serum endocan level in patients with JIA (633.75 ng/L) was found significantly higher than the healthy control group (379.76 ng/L). The comparison between patients with active (618. 70 ng/L) and inactive JIA (687.36 ng/L) was not significant in terms of endocan level. There was a weak negative correlation between CHAQ scores of JIA patients and serum endocan levels. The high level of serum endocan highlighted the endothelial damage in patients with JIA. These results can be interpreted as either contributing to etiopathogenesis or elucidating the risk for cardiovascular disease and made us think that these patients should be followed up closely for cardiovascular diseases.