Şakâiku'n-Nu'mâniyye ve zeyillerinde Ulemâ Meclisleri
Examination of the Ulema Majlis described in Şakâikû'n-Nu'mâniyye
- Tez No: 658832
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Osmanlı âlimlerinin İslam coğrafyasının farklı havzalarına gerçekleştirdikleri ilmî seyahatler ve kendi çevrelerindeki âlimlerle bir araya geldikleri meclisler ulemâdan, askerî ve siyasî elitten, talebelerden ve halktan kimselerin katılımıyla farklı derinlikte tartışmalara ve sohbetlere konu olmaktadır. Bu çalışmada, Osmanlı dönemindeki ilim meclislerinin içeriği ve tartışma konuları değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı meclislerin Osmanlı âlimlerinin ilmî gündemleriyle ilişkisini ve sosyal fonksiyonlarını incelemektir. Bu sebeple, Taşköprülüzâde'nin Şakâiku'n-Nu'mâniyye' si ile Mecdî ve Nev'izâde Atâyî'nin zeyilleri ilim meclislerini incelemek için temel kaynak grubu olarak seçildi. Konuyla ilgili Şakâik ve zeyillerinden getirilen örnekler tartışmaların içeriklerini gözeten bir tasnifle ele alındı. Sonuç olarak, çalışma ilim meclislerinin Osmanlı entelektüel dünyasındaki fikrî ve sosyal önemiyle ilgili bazı gözlemler ve tespitler içermeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The mobility of Ottoman scholars between regions of the Islamic geography and the scientific majlis where they come together with the scholars around them are the subject of discussions and conversations at different depths with the participation of scholars, military and political elites, students and people from the public. In this study, the content and discussion topics of the scientific majlis in the Ottoman period are examined. The aim of the research is to examine social functions of majlis and its relation with the scientific agendas of Ottoman scholars. For this reason, Taşköprülüzâde's Şakâikû'n-Nu'mânîye and the continuations of Mecdî and Atâyî were chosen here as the main resource group to study scientific majlis. The examples brought from Şakâikû'n-Nu'mânîyye and the continuations of Mecdî and Atâyî on the subject were evaluated with a classification considering the contents of the discussions. In conclusion, this study includes some observations and findings about their intellectual and social importance in the Ottoman intellectual world.