Âşık Çelebi'nin Zeylü'ş-Şakâiki'n-nu'mâniyye adlı eseri
Ashiq Chalabi̇'s study called Dhayl al-Shaqaiq al-Nu'maniyya
  1. Tez No: 428175
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Taşköprizâde'nin eş-Şakâiku'n-nu'mâniyye'sine Âşık Çelebi tarafından yazılan Zeylü'ş-Şakâiki'n-nu'mâniyye adlı eseri üzerinde yapılan bu çalışma bir giriş ve üç bö-lümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tabakât yazma geleneği hakkında kısaca bilgi verilmiş ve Taşköprizâde'nin eş-Şakâiku'n-nu'mâniyye adlı eseri tanıtılmıştır. Birinci bölümde çalışma konumuz olan Zeylü'ş-Şakâiki'n-nu'mâniyye'nin müellifi Âşık Çele-bi'nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde Zeylü'ş-Şakâiki'n-nu'mâniyye ele alınarak incelenmiş ve yazma nüshaları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise eserin yazma nüshaları karşılaştırılarak tenkitli metni sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which is made on Ashıq Chalabi's study called Dhayl al-Shaqaiq al-nu'maniyye to the al-Shaqaiq al-nu'maniyye of Tashköprizade, consists of one introduc-tion and three sections. In the introduction, brief information is given about the tradition of writing tabaqat and the al-Shaqaiq al-nu'maniyye of Tashköprizade is introduced. In the first chapter, information about the life, literary personality and works of Ashıq Chalabi, who is the author of Dhayl al-Shaqaiq al-nu'maniyye, which is the subject of our study. In the second chapter Dhayl al-Shaqaiq al-nu'maniyye is handled and ana-lyzed, also the manuscripts are introduced. In the third chapter, the manuscripts of the book are compared and the criticized copy is presented.