Mecmûa-i Sultan Ahmed (İnceleme-çeviri yazı metin ve MESTAP'a göre tasnifi-tıpkıbasım)
Mecmûa-i Sultan Ahmed (Review-translated text and classification according to MESTAP-facsimile)
- Tez No: 658850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KOÇ KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 675
Özet
Mecmûa-i Sultan Ahmed, Fransa Kütüphanesi'ne Supplement Turc 1035 numarası ve Sultan Ahmed ler (1216-1026 de l'hégire-1603-1617) başlığı ile kayıtlı, 82 varaktan oluşmuş bir yazma eserdir. Mecmûa-i Sultan Ahmed'deki şiirler; I. Ahmed'in emriyle sekbanbaşı Ömer Ağa tarafından toplanmış ve sanatlı bir üslupla yazıya geçirilmiştir. Mecmûa, manzum bir eser olmakla birlikte 4a-7a ve 64a-67b varakları arasında mensur bölümler yer almaktadır. Bunlardan ilki sebeb-i te'lif mahiyetindedir. Eserin zahriyesinde Genç Mehmed Paşa-zâde İbrahim tarafından 20 Receb 1222/ 23 Eylül 1807 Miladi karşılığı tarihli bağış kaydı vardır. Fransa Milli Kütüphanesi'ne ise 5 Mart 1900 yılında kaydedilmiştir. Mecmûa-i Sultan Ahmed'de 17. yüzyılda yaşayan 37 şaire ait 212 manzûme yer almaktadır.“Kaside”başlığında verilen bu manzumelerin nazım şekillerine göre dağılımı şu şekildedir: 145 kaside, 20 kıt'a-i kebire, 14 müseddes, 7 müsemmen, 6 kıt'a, 5 mesnevi, 5 tercî-i bend, 1 terkîb-i bend, 2 murabba ve 1 muhammes. Mecmûa-i Sultan Ahmed'deki şairlerin adları/mahlasları ise alfabetik olarak şu şekildedir: 1. Abdî, 2. Afvî, 3. Ahmed, 4. Aklî, 5. Ali Halife, 6. Âlî Efendi, 7. Âsârî, 8. Azîz Efendi, 9. Âzerî, 10. Bahtî, 11. Bülbülî, 12. Cem'î, 13. Derbânî, 14. Dâî, 15. Ebû Nemi, 16. Esad Efendi, 17. Gani-zâde Nâdirî, 18. Hâfız Ahmed Paşa, 19. Hâletî, 20. Hâsılî, 21. Hıfzî 22. Huşûî, 23. Hüseyin Efendi, 24. Hüseyin Halîfe, 25. Iydî, 26. İmâm-ı Hüdavendigâr (Sâfî), 27. Kemâl Efendi, 28. Kurbî, 29. Medhî, 30. Nizâmî, 31. Piyâde, 32. Pertevî, 33. Şeyhî, 34. Şeyhülislâm Mehmed Efendi, 35. Sanî, 36. Ulvî ve 37. Zihnî. Bunların yanında şairi belli olmayan 14 manzûme ve kaynaklarda hakkında bilgi bulunmayan 7 şairin manzumeleri yer almaktadır. Mecmûa-i Sultan Ahmed, şiir mecmualarının tasnifinde medhiye mecmualarına dâhil edilmelidir. Mecmûa, Sultan I. Ahmed'in edebî muhitinde olan şairlerin yazdıkları kudûmiye, dâriye ve şikâriye gibi edebî türler açısından da önemlidir. Bu şiirler padişahın şiire yansıyan biyografisi açısından önem teşkil eder. Mecmûa'da başlıklarda geçen“kaside”terimi, nazım şekli ve genel olarak“medhiye edebî türü”anlamında kullanılmıştır. Tüm bu yönleriyle Mecmûa-i Sultan Ahmed, 17.yüzyıl Klasik Türk şiirinin önemli bir kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
Mecmûa-i Sultan Ahmed is registered in the Library of France under the registration number of Supplement Turc 1035 and The Title of Sultan Ahmed the First, (1216-1026 de l'hégire1603-1617). It is (medhiye) poem collection written for Sultan Ahmed the First, which was edited by the secretary Ömer Ağa in the 17th century by order of Sultan Ahmed the First, written in vocal verses in artistic style and numbered 82 pages. In Mecmûa-i of Sultan Ahmed there are poems and prose placed in the sections between the pages 4a-7a and 64a-67b. It was compiled by the Genc Mehmed Pasha-zâde Ibrahim on 20 Rajab, 1222 (23 September 1807). It was registered in the library in France, on March 5, 1900. There are 212 poems which were written from 37 poets who lived in the 17th century. According to the verse forms of these poems given under the title of“Kasîde”, they are as follows: 145 kaside, 20 kıt'a-i kebire, 14 müseddes, 7 müsemmen, 6 kıt, 5 mesnevi, 5 tercî-i bend, 1 terkîb-i bend, 2 murabba and 1 muhammes. The names / pseudonyms of the poets in Mecmûa-i Sultan Ahmed are arranged in alphabetical order; 1. Abdî, 2. Afvî, 3. Ahmed, 4. Aklî, 5. Ali Halife, 6. Alî Efendi, 7. Asârî, 8. Azîz Efendi, 9. Azerî, 10. Bahtî, 11. Bülbülî, 12. Cem'î, 13. Derbânî, 14. Dâî, 15. Ebu Nemi, 16. Esad Efendi, 17. Gani-zâde Nâdirî, 18. Hâfız Ahmed Pasha, 19. Hâletî, 20. Hâsılî, 21. Hıfzî 22. Huşî, 23. Hüseyin Efendi, 24. Hüseyin Halîfe, 25. Iydî, 26. İmâm-ı Hüdavendigâr (Sâfî), 27. Kemâl Efendi, 28. Kurbi, 29. Medhi, 30. Nizâmî, 31. Piyâde, 32. Pertevî, 33. Şeyhî, 34. Şeyhülislâm Mehmed Efendi, 35. Sanî, 36. Ulvî and 37. Zihnî. Among the 212 poems written by 37 poets who lived in the 17th century, there are 14 poems whose poets are unknown and 7 poets who cannot be found in the sources. Mecmûa-i Sultan Ahmed should be included in the classification of poetry collections. Mecmûa is important in terms of the poets who were in the literary circle of Sultan Ahmed the First, and the sultan's biography reflected in the poetry, where is explained in literary genres like kudûmiye, dâriye and şikâriye. The term“Kasîde”(the literary genre of medhiye) in the titles of poetry has been used to describe the meaning of the form of the verse and in general. Mecmûa-i of Sultan Ahmed from this perspective is in fact a medhiye poems. Having in mind all these aspects, Mecmûa-i of Sultan Ahmed is an important source of the 17th century Classical Turkish poetry.