Milli kütüphane'deki 2519 no'lu şiir mecmuası (İnceleme-metin-nesre çeviri)
Poetry collection no. 2519 at the national library (Analysing-text-prose translation)
  1. Tez No: 721835
  2. Yazar: ESRA RUMEYSA CANTÜRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ALVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışmada Milli Kütüphane 2519 numarada kayıtlı 16. Yy şairlerinin şiirlerini içeren Mecmûâ-i Eş'âr adlı yazma nüshası üç ana başlık altında incelenmiştir. Birinci bölümde şiir mecmualarının önemi ve Klasik Türk edebiyatındaki yeri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde mecmuanın şekil ve muhteva hususiyetleri ele alınmış ve şiir-şair bağlamında incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde mecmuanın transkripsiyonlu metni, nesre çevirisi ve orijinal eser sayfalarına yer verilmiştir. Bu tez ile şiir mecmualarının araştırmacılara ışık tutmasının önemini vurgulamak ve klâsik edebiyat ile ilgili yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the National Library was registered at number 2519, 16. The manuscript copy called Majmua-i Ash'ar, which contains the poems of the poets of the century, has been examined under three main headings. In the first chapter, the importance of poetry and its place in Classical Turkish literature are emphasized. In the second chapter, the shape and content aspects of the mecmuan are discussed and examined in the context of poetry-poet. In the third chapter, the transcribed text of the mecmuan, the prose translation and the original work pages are included. With this thesis, it is aimed to emphasize the importance of shining a light on the problems of poetry to researchers and to create a source for the studies to be carried out on classical literature.