Turkish foreign policy towards al-Quds during the AK Party period: 2002-2019
Türkiye'nin Kudüs'e yönelik dış politikası: 2002-2019
- Tez No: 658856
- Danışmanlar: PROF. DR. ABD AL-FATTAH EL AWAİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye'nin Kudüs'e yönelik politikası incelendiğinde, özellikle iki taraf ile ilişkileri temel alındığında inişler ve çıkışlar tespit edilmektedir. Türkiye'nin Arap-İsrail çatışması karşısında izlediği tutum İsrail ve Filistin olmak üzere her iki taraf ile olan ilişkilerini doğrudan etkilemektedir. Türkiye'nin Arapları desteklediği zamanlar olmuştur ancak 1948 yılında İsrail devletinin tanınması Arap kesimi tarafından eleştirilmiştir. Bazı kesimler Türkiye'nin İsrail devletini tanımasını, Filistinlilere yardım etmek için bir araç olarak kullandığı görüşündedirler. Örneğin, Türkiye İsrail devletini tanımamış olsaydı burada etki aracı olarak sivil toplum kuruluşlarını bulundurması ve diplomatik ilişkiler kurması mümkün olmayabilirdi ve bu durum Türkiye'nin bölge üzerindeki etkisinin birçok açıdan sınırlandırılmasına neden olabilirdi. Öte yandan, kayda değer bir diğer konu ise; son zamanlarda Türk dış politikasında meydana gelen değişimler, gelişmeler ve bu gelişmelerin Kudüs meselesi üzerindeki etkileridir. Özellikle son yıllarda Türkiye'nin Kudüs'e yönelik politikalarında yapı ve uygulama açısından farklılıklar mevcuttur. Bu durum, dış politikada bireylerin ve karar alıcı mercilerin ideolojik görüşleri, karakteristik özellikleri ve Batı'nın Türk dış politikası üzerindeki etkisinin azalmasıyla açıklanabilir. Türkiye, 2002 yılına kadar Batı modeli çerçevesinde bir dış politika izlemeyi tercih etmiştir. Ancak, Türkiye'nin son zamanlarda izlediği dış politika bu modeli terk ettiği yönünde izlenim vermektedir. Bu noktada, araştırma Türkiye'nin 2002 yılından 2019 yılına kadar Kudüs'e yönelik dış politikasının temel yapısını incelemeyi hedeflemektedir. Son olarak, bu politikaların doğurduğu sonuçlar da araştırmada incelenecek olan önemli konular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
There were up and downs in Turkish foreign policy towards al-Quds especially within the scope of its relations with both parties; Israel and Palestine. Turkey's behavior towards the Arab-Israeli conflict affected its relations with both Israel and the Arab states. There were times when Turkey supported the Arab side. However, its recognition of the state of Israel in 1948 was criticized by the Arabs. Some scholars and diplomats argue that the recognition was used as a tool to help the Palestinians. For instance, in case if Turkey did not recognize Israel, it would not be able to use diplomacy and NGOs as a tool of its influence in the region and its influence would be limited in various dimensions. On the other hand, another point which is worth mentioning is the change and the developments in Turkish foreign policy and the reflections of this changes to the case of al-Quds. Especially within the last decades there were structural and practical changes in Turkey's foreign policy towards al-Quds. This can be explained with the characteristics and ideologies of the individuals, foreign policy makers and the decreasing influence of the West towards Turkey's foreign policy. Until 2002, Turkey has been implementing the Western model. However, currently there are visible changes that Turkey abandoned this kind of policy. At this point, the research will investigate the main structure of Turkish foreign policy towards al-Quds from 2002 to 2019. Eventually, the outcomes of these current policies are also one of the significant subjects of the research.