Perceptions of foreign and security policies in Egypt after the Arab Spring
Arap Baharı sonrası Mısır'da dış politika ve güvenlik politikası algısı
  1. Tez No: 345356
  2. Yazar: ÖNDER CANVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. DİNÇER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Arap Baharından sonra katılımcı araştırma yöntemiyle Mısır?da yapılmış olan anket çalışmasının sonuçlarını içeren bu tez, Arap Baharı sonrası Mısır?da dış politika ve güvenlik algısını ölçmüştür. Mısır?da üniversite öğrencileri örnekleminde yapılan ankette Arap Baharı, Mısır iç politikası, dış politika ve güvenlik, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail-Arap Çatışması, İran, Küresel Perspektif ve Orta Doğu konularında kamuoyu algısındaki eğilimler SPSS programında fark testleri ve faktör analizleriyle ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada ortaya çıkan temel sonuçlar şunlardır: (1) Lider olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ülke olarak Türkiye, devrimin kazananıdır. Erdoğan liderliği ve Türkiye siyasal sistemi model olarak algılanmaktadır. (2) Devrim iç dinamiklerde özgürlük, onur ve daha iyi bir yaşam arayan insanların hareketi olarak okunmaktadır. (3) Yaygın gözlemlenen Amerikan karşıtlığı, temelde İsrail-Filistin meselesiyle alakalıdır. (4) Mısır kimliği Enver El Sedat?ın `Önce Mısır? vizyonu ve Cemal Abdül Nasır?ın Arap Milliyetçiliği denkleminde şekillenmektedir ve bu, kamuoyunun dış politika algılamalarında da gözlemlenmektedir. (5) İsrail-Filistin meselesinde, Arap İnisiyatifi tezlerine dayalı çözümün gerçekleşmesi noktasında karamsar olan kamuoyu, İsrail tarafına güvenmemektedir. Ayrıca, Mısır-İsrail anlaşmasının yenilenmesi istenmektedir. (6)İran?ın nükleer çalışmasının silahlanmayı amaçladığını düşünen kamuoyu, Mısır?ın da nükleer silah sahibi olması gerektiğine inanmaktadır. (7) İsrail ve Batı, ülke ve bölge için temel tehditler olarak görülürken, Arap ülkeleriyle ittifak, temel güvenlik stratejisi olarak savunulmaktadır. (8) Dini kurumlar ve Mısır ordusu en güvenilir kurumlarken güvenlik ve ekonomi iç politikanın temel meseleleri olarak algılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the public perception of foreign and security policy in Egypt after the Arab Spring. To achieve this aim, a participatory survey method was adopted with a sample of university students in Egypt. The approach was to discover the main trends in public perception regarding the Arab Spring, Egyptian domestic, foreign, and security policies, Turkey, the United States of America, the Arab-Israeli Conflict, Iran, the Middle East, and global affairs with the help of analytical tools such as variance tests and explanatory factor analysis in SPSS. The study arrived at the following findings: (1) The Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan as a leader and Turkey as a country, are the winners of the revolution. Most respondents perceived Erdoğan?s leadership and the Turkish political system as models. (2) The respondents perceived the uprising as the result of the nation?s internal dynamic, as the revolt by people who are seeking freedom, dignity, and a better life. (3) Anti-Americanism, deeply influenced by the Arab-Israeli conflict, was prominently noticeable. (4) The identity-perception of Egypt combined Anwar al-Sadat?s `Egypt First? and Gamal Abdel Nasser's Arab nationalism, and this also shaped the public discourse on foreign policy. (5) On the Israeli-Palestinian issue, the respondents were pessimistic regarding a final resolution based on Arab Initiative and did not trust the Israelis. In addition, they favoured a renewal of the Egypt-Israel agreement. (6) They perceived Iranian nuclear enrichment as an attempt towards nuclear armament and felt that Egypt should own WMDs. (7) They perceived Israel and the West as major threats to the country and the region, and advocated Arab alliance as a security strategy. (8) They perceived religious institutions and the SCAF as the most reliable institutions, and security and economy as the main internal issues.