Nevzat Çelik'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
A study on Nevzat Çelik's life, art and work's
  1. Tez No: 658867
  2. Yazar: HAKAN PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATEM TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Nevzat Çelik, 1980 Kuşağı toplumcu gerçekçi sanatçıları arasında yer alır. Şiirin yanı sıra hikâye ve roman türünde eserler vermiştir. Dört bölümden oluşan bu çalışmada Nevzat Çelik'in hayatı ve sanatı incelenerek, eserleri üzerinde ayrıntılı bir değerlendirmede bulunulmuştur. Şairliği, şiir anlayışı, dil ve üslup özellikleri incelenmiştir. Şiirleri konularına göre tasnif edilmiştir. Roman ve hikâyesi ise materyal unsurları açısından incelenmeye tabi tutulmuş ve eleştirel gerçekçilik açısından değerlendirilmiştir. Nevzat Çelik'in bulunduğu dönem içindeki toplumun siyasi ve sosyal yapısını eserlerine nasıl yansıttığı irdelenmiştir. Bu çalışma yapılırken Nevzat Çelik'in eserleri dışında şair hakkında kitaplarda, dergilerde ve gazetelerde yazılanlar doğrultusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Nevzat Çelik'in 1980 Kuşağı toplumcu Türk edebiyatında önemli bir yeri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nevzat Çelik is one of the realistic artists of the 1980 generation socialist. He has made works of poetry as well as story and novel. In this four part study, Nevzat Çelik's life and art were examined and a detailed evaluation was made on his works. His poetry, his understanding of poetry, language and style features were examined. His poems were classified by subject. His novel and story were examined in terms of material elements and evaluated in terms of critical reality. The political and social structure of the community during the period of Nevzat Çelik how it reflects its works. While this study was being conducted apart from the works of Nevzat Çelik, reviews were made in line with what is written in books, magazines and newspapers. It has been seen that Nevzat Çelik has an important place in the socialist Turkish literature of the 1980 generation.