Türkiye'de yayımlanmış olan FeTeMM (STEM) etkinliklerinin alan yazın ışığında oluşturulmuş kriterler ile incelenmesi
The examination of the STEM activities published in Turkey by the use of the criteria formed in the light of the literature
  1. Tez No: 658866
  2. Yazar: NAZLI PULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AYDIN GÜNBATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma ile öğretmen ve öğretmen adaylarına, etkinliklerin uygulanması aşamasında dikkat gerektirecek noktalarda farkındalık oluşturulması ve FeTeMM yaklaşımına göre oluşturulmuş her etkinliğin, öğrencilerin öğrenmesine yararlı olması noktasında uygunluğunun detaylı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu tez ile yapılacak olan incelemenin FeTeMM yaklaşımındaki her etkinliğin amacına hizmet edebilmesi için FeTeMM yaklaşımının özelliklerini ne kadar taşıdığı belirlenecektir. Belirlenmiş amaç doğrultusunda araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için YÖK tez merkezi, Google Akademik, alan yazındaki mevcut FeTeMM kitapları ve bu kaynakların kaynakçalarından yararlanılarak etkinlikler öncelikle bir havuzda toplanmıştır. Etkinliklerin toplanmasına 2019 yılı Kasım ayında başlanmış olup 2020 yılı Mart ayı itibariyle son verilmiştir. Bu tezdeki araştırma deseni olarak içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizinin gerçekleştirilmesi için elde edilen tüm etkinliklerde“FeTeMM Etkinlikleri Analiz Rubriği”kullanılarak veriler elde edilmeye çalışılmıştır. FeTeMM Etkinlikleri Analiz Rubriği' nde 7 alt boyut ve 26 madde bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçları yapılan çalışmaların makalelerden elde edilen etkinliklerin %15' nin, kitap bölümlerindeki etkinliklerin %28'nin ve tezlerdeki etkinliklerin %55'nin farklı disiplinlerin entegre edildiğini göstermektedir. Etkinliklerde en çok kullanılan yöntem olarak 5E modeli yer almaktadır. İncelenen 59 etkinlikte grup içi iletişime izin verildiği gözlenmiştir. Ayrıca, 19 etkinlikte tekrar tasarlama basamağı yer almaktadır. Etkinliklerin 26 tanesinde tasarım sürecinin değerlendirilmesinde kullanılacak bir rubrik kullanılmıştır. Ancak FeTeMM disiplinlerinin doğasına yönelik değerlendirme çok az çalışmada yapılmıştır. FeTeMM etkinliklerinde öğrencilerin aktif olacağı bir ortamın sağlanması, araştırma yapmalarına fırsat verilmesi ve öğrencilerin kendi tasarımlarındaki kullanacakları malzeme ve yöntemin öğrencilere bırakılması konusunda daha planlı hareket edilmesinin öğrencilerin akademik olarak daha başarılı olmalarını ve daha yüksek motivasyona sahip olmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to raise awareness of teachers and teacher candidates regarding the points require attention during the implementation of the STEM activities and to examine the appropriateness of each STEM activity according to the STEM approach in detail in terms of benefiting students' learning. With this thesis, it will be determined to what extent the STEM activities focused on have the characteristics STEM approach. In order to carry out the research in line with the determined purpose, the activities were collected in a pool primarily by using the Higher Education Council thesis center, Google Scholar, the existing STEM books in the Turkish literature, and the bibliography of those resources. The gathering of the activities was started in November 2019 and ended as of March 2020. Content analysis method was used as the research design in this thesis. The determined STEM activities were analyzed by the use of the“STEM Activities Analysis Rubric”through content analysis. There are 7 sub-dimensions and 26 items in the ''STEM Activities Analysis Rubric''. The results of the research show that 15% of the activities obtained from the articles, 28% of the activities in the book chapters, and 55% of the activities in the theses are integrated different disciplines into the activity. The 5E model is the most used method in activities. It was observed that in-group communication was allowed in 59 activities examined. In 19 activities analyzed, mentioned redesign step. In 26 of the activities, a rubric was used to evaluate the design process. However, very few studies have evaluated the nature of STEM disciplines. Providing an environment where students will be active in STEM activities, allowing them to do research, and leaving students with the materials and methods they will use in their designs in a more planned manner will ensure that students become more academically successful and have higher motivation.