Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde kentsel katı atıkların giderilmesinde optimizasyon
Optimisation of urban solid wastes management in eastern and southeastern anatolia regions
  1. Tez No: 65887
  2. Yazar: NİLÜFER KOÇER (NACAR)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİNDE KENTSEL KATI ATIKLARIN GİDERİLMESİNDE OPTIMIZASYON Nilüfer (NACAR) KOÇER Fırat üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji (Çevre Teknolojisi) Anabilim Dalı 1997, Sayfa : 112 Son yıllardaki ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, hem evsel hem de endüstriyel katı atıkların miktarı ve çeşidi gittikçe artmaktadır. Ayrıca, bu atıklar, teknik ve hijyenik koşullara uygun şekilde yönetilmedikleri zaman hava, su ve toprak kirlenmesine neden olmaktadır. Bu çalışma, katı atık depolama sahasının seçiminde, planlanmasında, işletilmesinde ve bu sahaların, çevreye olan etkilerinin en az seviyede tutulmasında; toplama, taşıma, depolama, yeniden kullanma ve değerlendirme teknikleri esas alınarak yapılmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde Elazığ, Malatya, Bingöl; Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa kent merkezlerinde belediyeler, hastaneler, küçük sanayi siteleri ve organize sanayi bölgelerinde anketler yapılmıştır. Katı atıkların geri kazanılmasına yönelik uygulanan tekniklerin mevcut yönetmeliklerle kıyaslanması sonucunda, bunların yönetmeliklere uymadıkları anlaşılmıştır. Bu kent merkezlerindeki belediye ve hastanelerden kaynaklanan katı atıkların depolanması için düşünülen en uygun katı atık depolama tesisinin kesiti çıkarılarak, bu atıkların değerlendirilmesinde uygun yöntemler araştırılmıştır. Ayrıca, hastanelerden kaynaklanan atıkların yakılarak giderilmesi ve kent merkezlerinde, hastaneler için ortak bir katı atık yakma fırını kurulması önerilmiştir. Sonuç olarak; kent merkezlerinde geri kazanma teknolojisi geliştirildiği takdirde, kaynak israfı önlenecek ve katı atıklar değerlendirilmiş olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Katı atık, depolama alanı, geri kazanma teknolojisi, yönetmelik, optimizasyon.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ph D Thesis OPTIMIZATION OF URBAN SOLID WASTES MANAGEMENT IN EASTERN AND SOUTHEASTERN ANATOLIA REGIONS Nilüfer (NACAR) KOÇER Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biotechnology (Environmental Technology) 1997, Page :112 During the last few years, the amount and types of both municipal and industrial solid wastes have increased gradually as a result of economical and technologicial developments. Subsequently, these wastes cause air, water and soil pollution due to uncontrolled technical and hygienic conditions. This study attempts to show how selection, planning and processing of the solid wastes storage condition is important and to find the way to decrease the effects of these wastes products at the minimum level on environment during collection, transport, storage and recycling. The ideal surveys were done at municipalities, hospitals, small industrial estates and organised industrial regions in various districts in the East (Elazığ, Malatya, Bingöl) and Southeast (Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa) regions. It was found that the used techniques for the recycle processes are not in the right way as compared to the current regulations. The cross section of the most appropriate storage method was determined for the solid wastes of both municipalities and hospitals in those districts. In addition, a central burning reactor was recommended to be establish to burn up all the wastes of hospitals. It is therefore concluded that the waste products would be reused by using a suitable recycle technique in urban areas. KEY WORD : Solid waste, landfiil, recyling technology, regulations, optimization