Evliliğe hazır oluş ile ilişkili faktörler
Factors associated with marital readiness
- Tez No: 658886
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı evliliğe hazır oluş için ortak temaları belirlemek, geniş bir bekâr örnekleme genellenebilirliğini değerlendirmek ve evliliğe hazır oluşla ilişkili faktörleri incelemektir. Bu çalışma, karma yöntem araştırmasının modellerinden olan keşfedici sıralı desende tasarlanmıştır. Bu araştırma, üç çalışma grubunda yer alan 1539 birey ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde; tematik analiz, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, çok değişkenli varyans analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bekâr genç yetişkin bireylerin evliliğe hazır oluş için önem verdiği faktörler altı tema olarak belirlenmiştir. Bu temalar; finansal, hazır oluş, duygusal hazır oluş, kişiler arası ilişkilere hazır oluş, aile yaşamı ve rollerine hazır oluş, cinsel yaşama hazır oluş ve toplumsal sorumluluklara hazır oluştur. Yeni evli bireyleri evliliğe hazır hissettiren faktörler; finansal hazır oluş, duygusal hazır oluş, aile hayatı ve rollerine hazır oluş ve toplumsal sorumluluklara hazır oluş olarak belirlenmiştir. Yeni evli bireylerin evlilikte sorun yaşadığı alanların; kişiler arası ilişkiler, aile hayatı sorumlulukları ve finansal konular olduğu tespit edilmiştir. Bu temalar doğrultusunda geliştirilen evliliğe hazır oluş ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Bekâr genç yetişkin bireylerin evliliğe hazır oluş düzeylerinde; cinsiyet, ilişki durumu, çalışma durumu ve yaşam planındaki öncelik açısından farklılıklar olduğu görülmüştür. Yaş, ideal evlilik yaşı ve partnerini tanımaya yönelik ideal süre değişkenlerinin evliliğe hazır oluşla ilişkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the common themes for marital readiness, to evaluate the generalization to broader samples constituting of single individuals and to examine the factors associated with marital readiness. This study was designed using the exploratory sequential design, one of the mixed research methods. This study was carried out with a total of 1539 individuals in three study groups. In data analysis, thematic analysis, explanatory and confirmatory factor analysis, multivariate analysis of variance and regression analysis were used. Six themes were determined as the factors single young adult individuals give importance to for marital readiness. These themes were financial readiness, emotional readiness, interpersonal relationship readiness, family life and family roles readiness, sexual life readiness and social responsibility readiness. Factors that make newly-married individuals feel ready for marriage were financial readiness, emotional readiness, family life and family roles readiness and social responsibility readiness. The Areas where newly married individuals have problems in marriage were interpersonal relationships, family life responsibilities and financial issues. It was determined that the Marital Readiness Scale, developed in line with the aforementioned themes, was a valid and reliable measurement tool. In single young adult individuals' marital readiness levels, there were differences in terms of sex, relationship status, work status and priority in life plan. The variables of age, ideal age of marriage and ideal time to get to know their partner were revealed to be related to marital readiness.