Batı Akdeniz'deki egemenlik mücadelesinde II. Kartaca Savaşı'nın rolü (MÖ 218-201)
In the struggle against sovereignty in the Western Mediterranean the role of the Second Carthage War (218-201 BCE)
  1. Tez No: 658914
  2. Yazar: REFİK KAAN ÜÇLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL DOĞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kartaca ve Roma arasındaki Batı Akdeniz üzerindeki egemenlik mücadeleleri antik çağın görmüş olduğu en geniş kapsamlı muharebeleri içermektedir. M.Ö 264 yılından itibaren başlayan anlaşmazlıkların kökeninde Batı Akdeniz bölgesinin sunduğu zengin maden yatakları ve ticaret yollarının çekiciliği yatmaktadır. Bir imparatorluğa dönüşmek için gerekli her maddeyi içinde barındıran Akdeniz'in Roma ve Kartaca devletleri için oynadığı rol bir hayli büyüktür. M.Ö 218 yılında başlayan İkinci Kartaca Savaşı Batı Akdeniz'in neredeyse her bölgesinde çatışmalara yol açmıştır. Hannibal'ın önderliğinde yükselen İspanya merkezli Kartaca İmparatorluğunun agresif politikaları savaşın ilk zamanlarında başarılı olmuştur. Savaşı Roma'nın kapısına kadar götürmeyi planlayıp İtalya birliğini kendi tarafına çekmeyi hedefleyen Hannibal'ın politikaları tam anlamıyla başarıya ulaşmasa da savaşın uzamasını sağlamıştır. Roma'yı yıkılmanın eşiğine kadar getirmeyi başaran Hannibal'ın öne çıkışına nazaran aynı şekilde Scipio'nun da yükselişi teraziyi dengelemiş ve uzun süreçte Roma zaferini garantilemiştir. M.Ö 203 yılında yapılan Zama savaşında Hannibal ve Scipio'nun karşılaşmasının sonrasında savaşın kaderi belirlenmiştir. İkinci Kartaca Savaşının ardından Roma'nın Kartaca topraklarının büyük kısmını kendine katarak Batı Akdeniz'in hâkimi konumuna gelmesi onun imparatorluğa dönüşmesinin en büyük etkeni olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The conflcits between Carthage and Rome over hegemony of Western Mediterranian includes the largest battles the ancient ages has ever seen. Conflicts started in 264 B.C and the main motive for these wars was the rich minerals and trade routes that Western Mediterrian has offered. The Mediterrian had all what is needed for a civilaziton to become an empire, this was a majör role that drew both Carthage and Rome. The Second Punic War that started in 218 B.C caused wars to take place in almost everywhere in Western Mediterrian. In the beginning Spain based Carthagenian Empire with Hannibal's aggressive policies in lead achieved success. He hoped to bring the war to Rome's door hoping the Italian powers would switch sides and even though Hannibal's policies did not exactly achieved success it managed to prolong the war. Just like the rise of the Hannibal that brought the Rome to its knees, the rise of Scipio stabilized the scale and in the long run ensured Rome's victory. In 203 B.C the course of war was decided after the Battle of Zama where Hannibal and Scipio clashed. After the Second Punic War, Rome started to add most of the Carthagian lands to his own, becoming the Western Mediterian's ruler, this was seen as the main reason for Rome to become an empire.