Helenistik dönemden roma imparatorluk çağının başlarına kadar Batı Anadolu ve Mısır ilişkileri
Western anatolian and egyptian relations from the Hellenistic period to the beginning of the age of the Roman Empire
- Tez No: 548514
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızın konusu Helenistik dönemden Roma İmparatorluk çağının başlarına kadar Batı Anadolu ve Mısır ilişkilerini incelemektir. Bu bölgeler Akdeniz'deki coğrafi konumu sebebiyle stratejik öneme sahiptir. Helenistik dönemde bu iki bölge arasında siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkiler bulunmaktadır. Helenistik dönemde, Mısır ve Batı Anadolu bölgeleri arasında tarihsel bir birliktelik bulunmaktadır. İskender'in ölümünden sonra yaşanan kargaşalar sonucunda kurulan krallıklar Batı Anadolu'da egemenlik kurmak için istemişler ve bunun için savaşmışlardır. Batı Anadolu Mısır'a hakim olan Ptolemaioslar için önemli bir ticaret merkezi ve tampon bölge durumundaydı. Bu nedenle Anadolu'ya hakim olan Seleukoslar ve Ptolemaioslar arasında sürekli savaşlar yaşanmıştır. Ayrıca Ptolemaioslar Batı Anadolu'da ele geçirdikleri topraklar sayesinde bölgede siyasi, kültürel ve ekonomik birçok faaliyette bulunmuştur. Bunun yanı sıra Mısır'daki İskenderiye şehri ve Anadolu'daki Bergama şehri Helenistik dönemin iki önemli bilimsel merkezi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to examine the relations between Western Anatolia and Egypt from the Hellenistic period until the beginning of the Roman Empire. These regions are of strategic importance due to their geographical location in the Mediterranean. There are political, cultural and economic relations between these two regions in the Hellenistic period. In the Hellenistic period, there is a historical unity between Egypt and Western Anatolia. The kingdoms which were established as a result of the turmoil after the death of Alexander, wanted to dominate in Western Anatolia and they fought for it. Western Anatolia was an important trade center and buffer zone for the Ptolemy, who dominated Egypt. For this reason, there were constant wars between the Seleucids and Ptolemaios who dominated Anatolia. In addition, the Ptolemos have carried out many political, cultural and economic activities in the region thanks to the lands they had acquired in Western Anatolia.In addition, the city of Alexandria in Egypt and the city of Pergamon in Anatolia became two important scientific centers of the Hellenistic period.