Gastrointestinal sistem endoskopisi için sedasyon uygulanan pediatrik hastalarda yüksek akımlı nazal kanül oksijen uygulaması ile klasik nazal kanül oksijen uygulamasının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of high flow nasal cannula oxygen therapy and classical nasal cannula oxygen therapy in pediatric patients undergoing sedation for gastrointestinal system endoscopy
- Tez No: 658915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz pediatrik endoskopi ünitesindeki sedasyon uygulamalarında, yüksek akım nazal kanül oksijen uygulanan (HFNO) hastalarla, klasik nazal kanül oksijen uygulanan (NKO) hastaların solunumsal ve hemodinamik parametreler üzerine ve derlenme süresi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma 2020-2021 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatrik endoskopi ünitesinde prospektif olarak yapıldı. 4-18 yaş arası hastalar, ASA 1-2 risk grubunda olan hastalar, sedasyon uygulanacak hastalar, gastroenterolojik girişim uygulanacak hastalar ve çalışma için bilgilendirilmiş ebeveyn onamları alınmış olan hastalar çalışmamıza dahil edildi. Hastaların demografik verilerinin yanı sıra, gastroenterolojik işlem endikasyonu, eşlik eden hastalıkları, ASA skoru, boy/kilo ,persentil ve derlenme süreleri standart hasta takip formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 82 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan 82 hastanın 41'ine klasik nazal kanül oksijen uygulaması (NKO) yapılırken, diğer 41'ine yüksek akım nazal kanül oksijen uygulaması (HFNO) yapıldı. Çocukların %25,6'sında (n=21) komplikasyon görüldü; %11,0'inde (n=9) hipoksi, %6,1'inde (n=5) alerji, %6,1'inde (n=5) kusma ve %2,4'ünde (n=2) kusma + hipoksi görüldü. Derlenme süreleri 5 ile 20 dk arasında değişmekte olup, ortalama 13,84±4,03 dk ve medyan süre 15 dk'dı. Gruplara göre toplam komplikasyon görülme oranları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p>0,05); ancak hipoksi görülme oranları incelendiğinde high-flow grubu ile karşılaştırıldığında nazal kanül grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,022; p0,05). Sonuç: Endoskopi ünitesinde sedasyon alan çocuklarda yüksek akım nazal kanül oksijen uygulaması SPO2, SKB, DKB ve OAB değerlerinde anlamlı düzelme sağlamıştır. Yüksek akım nazal kanül oksijen uygulaması yapılanlarda, nazal kanül oksijen uygulaması yapılanlara oranla hipoksi oranı daha az bulunmuştur. Ayrıca HFNO kullanımının kolay uygulanabilmesi, hastalarca rahatlıkla tolere edilmesi ve yan etkilerinin azlığı nedeniyle yoğun bakım dışında acil servis, pediatri klinikleri ve ameliyathane dışı anestezi uygulamaları için sedasyon uygulanan pediatrik hastalarda güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the effects of sedation practices in the pediatric endoscopy unit of our hospital on respiratory and hemodynamic parameters and recovery time of patients who received high flow nasal cannula oxygen (HFNO) and classical nasal cannula oxygen (NKO). Materials and methodology: The study was conducted prospectively in the pediatric endoscopy unit of Kocaeli Derince Training and Research Hospital of Health Sciences University between 2020-2021. Patients aged 4-18 years, patients in the ASA 1-2 risk group, patients to be sedated, patients who will undergo gastroenterological intervention, and patients whose informed parental consent was obtained for the study were included in our study. In addition to the demographic data of the patients; hemodynamic and respiratory parameters during the procedure, their gastroenterological procedure indication, accompanying diseases, ASA score, height / weight, percentile and recovery time were recorded in the standard patient follow-up form. Results: 82 patients were included in the study. While classical nasal cannula oxygen therapy (NKO) was applied to 41 of the 82 patients included in the study, high flow nasal cannula oxygen therapy (HFNO) was applied to the other 41. Complications were seen in 25.6% of the children (n = 21); hypoxia in 11.0% (n = 9), allergy in 6.1% (n = 5), vomiting in 6.1% (n = 5) and vomiting + hypoxia was observed in 2.4% (n = 2). Recovery times ranged from 5 to 20 minutes, the average was 13.84 ± 4.03 minutes and the median time was 15 minutes. There was no statistically significant difference in the rates of total complications between the groups (p> 0.05); However, when the rates of hypoxia were examined, the rate of hypoxia was found to be significantly higher in the nasal cannula group compared to the high-flow group (p = 0.022; p 0.05). Conclusion: High flow nasal cannula oxygen therapy provided significant improvement in SPO2, SBP, DBP and MAP values in children receiving sedation in the endoscopy unit. The rate of hypoxia was found to be lower in patients who were given high flow nasal cannula oxygen therapy compared to those who received nasal cannula oxygen therapy. In addition, high-flow nasal cannula can be safely applied at non-intensive care unit emergency rooms, pediatric clinics and pediatric patients undergoing sedation for non operating room anesthesia applications due to high-flow nasal cannula can be tolerated by patients easily and has few side effects.