Sınırlı evre küçük hücreli akciğer kanserinde kemik iliğinin PET/BT'de FDG tutulumunun prognoza etkisi
  1. Tez No: 658926
  2. Yazar: MERVE AYIK TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖMÜRCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK), nöroendokrin kanser ailesinden, kötü prognozlu, tanı anında sıklıkla metastazlarla seyreden bir akciğer malignitesidir. KHAK'de ileri yaş, kaşeksi, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans durumunun düşük olması, yaygın evre ve yüksek laktat dehidrogenaz (LDH) değerleri kötü prognostik faktörlerdir. Çalışmamızda sınırlı evre KHAK'inde kemik iliğinin FDG tutulumu prognozu öngörmede kullanılabilecek analitik bir parametre olarak etkinliği ve sağkalım ile ilişkisi araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2010- Haziran 2019 tarihleri arasında saptanan 220 sınırlı evre KHAK tanısı alan olgular tek merkezde, retrospektif olarak incelendi. Kemik iliğinin FDG tutulumu, serum inflamasyon belirteçleri ve prognozu belirlemede kullanılan diğer faktörler ile genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım süreleri kayıt edilip geriye dönük olarak analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 220 KHAK olgusu değerlendirildiğinde, kemik iliği SUV mean değeri 1,95'in üzerinde olan hastalarda progresyonsuz sağkalımın daha iyi olduğu görüldü. Genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ile yapılan çok değişkenli analizde Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans durumunun ortak bağımsız prognostik faktör olduğu izlenirken, genel sağkalımda buna ek olarak hastalığın evresinin düşük olması, albümin değerlerinin normal sınırlarda olması ve pozitron emisyon tomografi/ bilgisayarlı tomografi (PET/BT) parametrelerinden kemik/ karaciğer oranının 0,8'in altında olması iyi prognostik faktör olarak görüldü. Kemik iliği SUV (standart uptake value) mean değerinin, primer tümör SUV max ve SUV mean ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. SONUÇ: Çalışmamız KHAK'de PET/BT parametrelerinin analiz edildiği ve yalnızca sınırlı evre hastaların incelendiği en geniş seridir. Sınırlı evre KHAK'de kemik iliği SUV mean değeri, progresyonsuz sağkalımı öngörmede kullanılabilecek bir parametredir. Kemik/karaciğer oranı ise KHAK'de genel sağkalımı öngörmede kullanılabilecek bağımsız bir değişkendir. ANAHTAR KELİMELER: küçük hücreli akciğer kanseri, prognoz, sınırlı evre, kemik iliği, FDG tutulumu
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Small cell lung cancer (SCLC) is a lung malignancy from the neuroendocrine cancer family with poor prognosis and with metastases at the time of diagnosis. Advanced age, cachexia, low ECOG performance status, extensive disease and high lactate dehydrogenase (LDH) values are poor prognostic factors. Since Fluorodeoxyglucose (FDG) uptake of the bone marrow can be an analytical parameter that can be used to determine prognosis, its relationship with survival was investigated in our study. METHODS: 220 patients with limited-stage SCLC diagnosed between January 2010 and June 2019 were examined retrospectively in a single center. FDG uptake of the bone marrow, serum inflammation markers and other factors used in determining prognosis, overall survival and progression-free survival were recorded and analyzed retrospectively. RESULTS: It was observed that progression-free survival was better in the group whose bone marrow SUV mean was above 1.95. In multivariate analysis with overall survival and progression-free survival, performance status of the Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) was observed to be a common independent prognostic factor, while in addition to this, low stage of the disease, normal albumin values and positron emission tomography / computed tomography (PET) Bone / liver ratio of less than 0.8 was seen as a good prognostic factor. Bone marrow SUV mean was found to be positively correlated with primary tumor SUV max and SUV mean. CONCLUSİON: Our study is the largest series in which PET / CT parameters are analyzed in SCLC and only limited stage patients are examined. Bone marrow SUV mean is a parameter that can be used to predict progression-free survival in limited-stage SCLC. Bone / liver ratio is an independent variable that can be used in overall survival. KEYWORDS: small cell lung cancer, prognostic factors, limited stage, bone marrow FDG uptake