Türkiye'de karayolu ve demiryolu ulaşım modu politikalarının ulaşım güvenliği temelinde karşılaştırılması
Comparison of the road and railway transportation mode policies based on the transportation safety in Turkey
- Tez No: 658928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Trafik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de ulaşım politikalarının ulaşım güvenliği açısından analizi yapılarak mevcut noksanlıkların tespiti ve bu noksanlıklara yönelik çözüm önerileri getirilmesi planlanmıştır. Dünya'daki güvenlik ve ulaşım anlayışı, ulaşım modlarının uluslararası literatürdeki yeri ve uygulamadaki örnekleri incelenmiştir. Bununla birlikte teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan yeni ulaşım modlarının sınıflandırılması yapılmıştır. Türkiye'de ise Cumhuriyetin ilan edildiği yıldan günümüze kadar olan süreçte, karayolu ve demiryolu ulaşım modlarında izlenen politikalarla birlikte bazı istatistiki verilerin elde edilmesi maksadıyla gerek resmi web siteleri gerekse raporlar ve akademik çalışmalardan yararlanılmıştır. Ayrıca karayolu ve demiryolu güvenliğinin ulusal ve uluslararası literatürden faydalanarak tanımlamaları yapılmıştır. Bu bağlamda karayolu ve demiryolu ulaşımının en çok karşı karşıya kaldığı tehlikeler ve bu tehlikelerin kaynakları incelenmiştir. Ülkemizde, ulaşım güvenliği açısından karayolu ve demiryolu ulaşım modlarında izlenen politikaların tarihsel süreçte karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Türkiye'nin coğrafi konumundan dolayı transit ülke olması ve ulaşım faktörününde ülkelerin gelişmişlik seviyeleri ile doğrudan alakalı olduğu düşünüldüğünde karayolu ve demiryolu ulaşım modlarının güvenliği hususlarında senkronize ve dengeli yatırımların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze and identify the existing shortcomings of transport policies in terms of transportation safety in Turkey and to bring solutions to these deficiencies. The concept of safety and transportation in the world, the place of transportation modes in international literature and examples in practice are examined. In addition, new modes of transportation emerging due to technological developments have been classified. The process since the proclamation of the republic until today, official websites, reports and academic studies have been used in order to obtain some statistical data and information about the policies followed in road and railway transportation modes in Turkey. In addition, concepts of road and railway safety has been defined within the context of national and international literature. In this regard, the dangers faced by road and railway transportation mostly and their sources are examined. A comparative analysis of the policies followed in road and railway transportation modes in terms of transportation safety has been made within its historical process in our country. When considered that Turkey is a transit country because of its geographical location, and transportation factor is directly relevant in the countries' development levels, it has been suggested making investments in a coordinated and balanced way about the transport safety of road and railway transportation modes.