Koroner bypass operasyonu yapılan kadın hastalarda iki farklı kardiyopleji uygulamasının (kan kardiyoplejisi ve del – nido kardiyopleji) postoperatif erken dönemde atriyal fibrilasyon sıklığına etkisi
The effect of two different cardioplejia applications (blood cardioplegy and del - nido cardioplegy) on the frequency of atrial fibrilation in the EARLY postoperative peri̇od in female patients undergoing coronary bypass operation
- Tez No: 658939
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACIPAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Koroner arter bypass cerrahisi uygulanan kadın hastalarda iki farklı kardiyopleji rejimi (Kan Kardiyoplejisi ve Del-Nido Kardiyoplejisi) uygulanmasının, postoperatif erken dönemde atriyal fibrilasyon (AF) gelişimine etkisini incelemek ve karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 10.01.2016 – 10.06.2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda koroner arter bypass cerrahisi geçirmiş kadın hastalarda kardiyopleji yöntemlerinin atriyal fibrilasyon sıklığına etkisini belirlemek amacıyla tasarlanmış tanımlayıcı – kesitsel bir çalışmadır. Bulgular: Araştırmada yer alan katılımcıların tamamını kadınlar oluşturmaktadır. Katılımcıların yaşları 46 ile 82 arasında değişmekle birlikte yaş ortalaması 65,62 ± 7,872 olarak bulunmuştur. Hastaların %50'sinde (30 hasta) kan kardiyoplejisi, diğer %50'sinde (30 hasta) ise Del Nido kardiyopleji uygulanmıştır. Koroner arter bypass sonrasında hastalarda AF görülüp görülmediği hasta dosyalarından elde edilmiş olup, koroner arter bypass işlemi sonrasında hastaların %28,3'ünde (17 hasta) AF görülmüş, %71,7'sinde (43 hasta) ise AF görülmemiştir. Kan kardiyoplejisi uygulanan hastaların ortalama bypass süresi 80,13 ± 33,869 dakika; Del Nido kardiyopleji uygulanan hastaların ortalama bypass süresi 87,40 ± 23,468 dakika olarak tespit edilmiştir. Ancak kan kardiyoplejisi ile Del Nido kardiyopleji yöntemleri arasında bypass süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Araştırmamızda kan kardiyoplejisi uygulanan hastaların ortalama iskemi süresi 40,27 ± 15,204 dakika olarak hesaplanmıştır. Del Nido kardiyopleji uygulanan hastaların iskemi süresi ortalaması ise 47,93 ± 12,559 dakika olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine and compare the effect of two different cardioplegia regimens (Blood Cardioplegia and Del-Nido Cardioplegia) on the development of atrial fibrillation (AF) in the early postoperative period in female patients undergoing coronary artery bypass surgery. Material and Method: The study is a descriptive-cross-sectional study designed to determine the effect of cardioplegia methods on the frequency of atrial fibrillation in female patients who have undergone coronary artery bypass surgery in the Department of Cardiovascular Surgery, Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty, between 10.01.2016 and 10.06.2018. Results: All the participants in the research are women. Although the ages of the participants varied between 46 and 82, the mean age was 65.62 ± 7.872. Blood cardioplegia was used in 50% of the patients (30 patients), and Del Nido cardioplegia was used in the other 50% (30 patients). Whether AF was observed in patients during coronary artery bypass was obtained from the patient files, and AF was observed in 28.3% (17 patients) of the patients during the coronary artery bypass procedure, and AF was not seen in 71.7% (43 patients). The mean bypass time of patients who underwent blood cardioplegia was 80.13 ± 33.869 minutes; The mean bypass time of patients who underwent Del Nido cardioplegia was found to be 87.40 ± 23.468 minutes. However, no statistically significant difference was found between blood cardioplegia and Del Nido cardioplegia methods in terms of bypass time (p> 0.05). In our study, the mean ischemia time of patients who underwent blood cardioplegia was calculated as 40.27 ± 15.204 minutes. The average ischemia time of patients who underwent Del Nido cardioplegia was found to be 47.93 ± 12.559 minutes.