Açık kalp cerrahisinde ileri hemodinamik yönetim parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the advanced hemodynamic patameters in patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 608612
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Koroner Arter Bypass Greft ameliyatı, günümüzde Koroner Arter Hastalığı'nın ana tedavi yöntemlerinden birisidir ve yaygın olarak Kardiyopulmoner Bypass altında uygulanır. Hemodinamik parametrelerin önemli dinamik değişikliklere uğradığı bir operasyon sırasında ve sonrasında hayatı tehdit edebilecek problemlerle karşılaşılma riski mevcuttur. Günümüzde standart takip ve yönetim parametreleri ile çoğunlukla başarılı bir hemodinamik yönetim sağlanabilmesine karşın farklı ölçümlerle hastalarda oluşabilecek problemlerin daha erken saptanabilmesi, yönetimin daha efektif olması için farklı hemodinamik yönetim prensiplerine yönelik araştırmalar sürmektedir. Bizim de bu çalışmada amacımız, açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda ileri hemodinamik parametrelerin kullanılabilirliğini ve bu parametreler yardımıyla hastalardaki olası problemlerin erken teşhis edilebilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, hastanemizde izole KABG operasyonu uygulanacak olan hastalarda ileri hemodinamik yönetim parametrelerinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlayan prospektif ve gözlemsel bir çalışma olarak tasarlandı. Hastaların demografik verileri, intraoperatif verileri, belirlenen zaman dilimlerindeki (anestezi indüksiyonu, kardiyopulmoner bypass sonlanımı, yoğun bakım takiplerinde (yoğun bakım ünitesine geliş anı ve 1,6,12,18. Saatlerde)) hemodinamik verileri ve hastaların postoperatif takip verileri prospektif olarak kayıt altına alındı. Uygun yöntemler kullanılarak verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza %85.7'si (n=30) erkek, %14.3'ü (n=5) kadın olmak üzere toplam 35 hasta dahil edildi. Yapılan korelasyon analizlerinde; SVV ve PPV arasında tüm zaman dilimlerinde (p0.05). DCO2 değerleri ile laktat değerlerinin T0-T3 arasında yapılan ölçümlerde ters yönde, T3 sonrası ölçümlerde aynı yönde seyrettiği, DCO2 ve viii CI değerlerinin seyir grafiği incelendiğinde DCO2 ve CI ölçümlerinin tüm zamanlarda ters yönde seyrettiği gözlenmiştir. Ancak yapılan korelasyon analizlerinde herhangi bir zamandaki DCO2 değerleri ile laktat ve CI değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary Artery Bypass Grafting is one of the main treatment methods of Ischemic Heart Disease. The procedure is generally carried out with cardiopulmonary bypass. In this procedure, hemodynamic parameters are remarkably altered and there is always some risk of life threatening complications. To date, there are quite more studies being conducted for developing more effective management principles although adequate hemodynamic management can be achieved with standart monitoring. Our aim in this study is to investigate the efficiency of advanced hemodynamic parameters for a better hemodynamic management and for early diagnosis of the possible complications. Materials and Methods: The study was designed as a prospective, observational, non-interventional study in patients undergoing elective isolated Coronary Artery Bypass Graft operation. The patients' demographical data, intraoperative and postoperative hemodynamic data were recorded at certain periods (induction of anesthesia, cessation of cardiopulmonary bypass, admission to the intensive care unit and after 1st, 6th, 12th, 18th hours of admission to the intensive care unit). Statistical analysis of these data were performed. Results: The study was conducted with 35 patients of which 85.7% (n=30) were male and 14.3% (n=5) were female.