Hakkari bölgesinde yetişen Gundelia rosea, Gundelia colemerikensis, Diplotaenia turcica, Ferula pseudalliacea, Allium rhetoreanum, Allium shatakiense ve Thymus kotschyanus boiss. & hohen. var. kotschyanus bitkilerinin antioksidan enzim aktiviteleri
Antioksidant enzyme activity of plants such as Gundelia rosea, Gundelia colemerikensis, Diplotaenia turcica, Ferula pseudalliacea, Allium rhetoreanum, Allium shatakiense and Thymus kotschyanus boiss. & hohen. var. kotschyanus growing in hakkari region.
- Tez No: 658949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN GÜLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Serbest radikaller, oksijen metabolizması sonucu oluşan ve hücrede toksik etki yapan maddelerdir. Serbest radikallerin uzaklaştırılması ve olumsuz etkilerinin yok edilmesini sağlayan antioksidanlar, oksidatif stresin yol açtığı birçok hastalığın tedavisinde başrol oynar. Bu çalışmada, çoğunluğu Hakkari Bölgesi'ne endemik olan Gundelia rosea, Gundelia colemerikensis, Diplotaenia turcica, Ferula pseudalliacea, Allium rhetoreanum, Allium shatakiense ve Thymus kotschyanus Boiss. & Hohen. var. kotschyanus bitkilerinin Katalaz, Süperoksit dismutaz ve Ksantin oksidaz aktivitelerine bakılarak antioksidan etkinlikleri belirlenmiştir. Katalaz aktivite tayini Aeibi (1984) yöntemi, Süperoksit dismutaz aktivite tayini Sun ve arkadaşları (1988) tarafından önerilen yöntem ve Ksantin oksidaz enzim aktivitesi Prajda ve Weber yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Bu çalışma sonuçlarına göre A. shatakiense, F. pseudalliacea, A.rhetoreanum, G.colemerikensis, G. rosea, D. turcica ve T. kotschyanus Boiss. & Hohen. var.
Özet (Çeviri)
Free radicals are substances that are formed as a result of oxygen metabolism and have a toxic effect on the cell. Antioxidants, which remove free radicals and eliminate their negative effects, play a major role in the treatment of many diseases caused by oxidative stress. In this study antioxidant activities of Gundelia rosea, Gundelia colemerikensis, Diplotaenia turcica, Ferula pseudalliacea, Allium rhetoreanum, Allium shatakiense and Thymus kotschyanus Boiss & Hohen. Var. kotschyanus most of which are endemic to the Hakkari Region were determined by looking at Catalase, Superoxide dismutase and Xanthine oxidase activities. Catalase activity determination Aeibi (1984) method, Superoxide dismutase activity determination method suggested by Sun et al. (1988) and Xanthine oxidase enzyme activity were calculated using Prajda and Weber method. According to the results of this study, the difference between the averages in terms of CAT, SOD and XO levels for the A. shatakiense, F. pseudalliacea, A. rhetoreanum, G.colemerikensis, G. rosea, D. turcica and T. kotschyanus Boiss. & Hohen. var.