Doğu Anadolu bölgesinde (Van, Ağrı, Hakkari) toplanan bazı yabani haşhaşlarda kromozom sayısının belirlenmesi
Determination of chromosome numbers of some wild poppy (papaver spp.) plants collected from Eastern Anatolia (Ağrı, Van, Hakkari)
  1. Tez No: 149851
  2. Yazar: AMİR REZAEİ OSALOU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET YOksek Lisans Tezi DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDEN (AĞRI, VAN, HAKKARİ) TOPLANAN BAZI YABANİ HAŞHAŞLARDA KROMOZOM SAYILARININ BELİRLENMESİ AmirREZAElOSALOU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Celâl ER Bu arastama 2002 - 04 yılları arasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Sitoloji laboratuarında yürütülmüştür. Çalışmada Doğu Anadolu'nun Van, Hakkari ve Ağrı bölgelerinden toplanan 66 farklı populasyon kullanılmıştır. Araştırmanın amacı her populasyonun kromozom sayışma göre türün belirlenmesidir. Asıl amaç ise bölümümüzde aynı bitkiler üzerinde yürütülmekte olan morfolojik ve moleküler çalışmalarla birlikte ilerde kültür haşhaşı üzerinde yapılacak olan ıslah, melezteme ve yahut gen aktarımı çalışmalarda katkıda bulunmaktır. Bunun için de Türkiye'nin zengin doğasında yabani olarak yetişen, Papaverlerden, Oxytona seksiyonu grubunun sitoloji, morfoloji ve moleküler teknikleri açısından sınıflandırılıp tespit edilmesi şarttır. Çalışmada tohum numuneleri jacopsen kaplarında 24°C'de sabit ışıkta çimlendirilraiştir, bitki boyu 1.5 cm'ye ulaştığında ilk işlem için 24 saat 0°C'de ve tespit için 30 dakika 3:1 (ethanol - asetik asit ) çözeltisinde bekletilmiştir. Bitkiler yıkandıktan sonra İN HCL'de 60°C 'de 8 dakika hidroliz edilmiştir, karanlıkta oda sıcaklığında 30 dakika, feulgen ile boyanmış ve ezme preparat yapılmıştır. Araştırma sonucunda büyük bir çoğunlukla numunelerde 42 kromozom ve sadece 1 numunede 28 kromozom bulunmuştur. Karışık veya tek numunelerde papaver bracteatum'a (2n=14) rastlamlmamaktadır. 2004, S3 sayfaANAHTAR KELİMELER: Papaver, Oxytona Seksiyonu, skoloji, kromozom sayısı, karışık numune, tek numune
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMtNATİON OF CHROMOSOME NUMBERS OF SOME WlLD POPPY (PAPAVER SPP.) PLANTS COLLECTED FROM EASTERN ANATOLİA (A?RI, VAN, HAKKÂRİ) Amir REZAEt-OSALOU University of Ankara Institute of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Celâl ER The study was carried out during 2002-04 in the Cytology Laboratory of the the department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Ankara. The study included 66 different populations collected from Van, Hakkâri and Ağrı of Eastern Anatolia. The objective of the study was to determine the species by counting chromosome number of each population collected from different regions. The study aimed to supplement the other morphologic and molecular studies being carried out in our department on the culture poppy by aiding in breeding, hybridization and transformation studies. Due to this reason, it is necessary to classify the Papaver Section Oxytona from the naturally rich Turkey on the basis of cytology morphology and by use of moleculer techniques. The seeds were germinated in Jacobson trays at 24 °C under continuous light. Thereafter, when the plant height reached l.S cm, they were placed for 24 h at 0 °C before treating them with ethanol - acetic acid (3:1) for 30 minutes. Roots were hydrolysed for 8 minutes in 1 N HC1 at 60 °C and stained with feulgen for 30 minutes under darkness at room temperature before making preparates. The results of the study showed 42 chromosomes in large number of samples except one with 28 chromosomes. No population of Papaver bracteatum (mixed or solo) (2n=14). 2004, S3 Pages Key Words : Papaver Section Oxytona, cytology, chromosome number