UEFA Avrupa Liginde müsabakalardan galip ve mağlup ayrılan takımların bazı parametreler açısından karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the teams who won and lost the matches in the UEFA Europe League in Terms of some parameters
  1. Tez No: 659003
  2. Yazar: TURGAY GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı 2018-2019 UEFA Avrupa Ligi maçlarından galibiyet ve mağlubiyetle ayrılan takımları bazı parametreler açısından karşılaştırmalı analiz etmektir. Turnuvaya 48 takım katılmış ve turnuvada toplam 205 müsabaka oynanmıştır. Galibiyetle ve mağlubiyetle sonuçlanan 157 müsabaka değerlendirmeye alınmıştır. Bunun yanı sıra beraberlikle biten 48 müsabaka değerlendirmeye alınmamıştır. Turnuvada herhangi bir takım galip veya mağlup grupta yer almış olup, her bir müsabaka birbirinden bağımsız olarak analiz edilmiştir. 157 müsabaka sonucunda galip gelen takımlar A, mağlup olan takımlar B olmak üzere bağımsız 2 gruba ayrılarak bu grupların teknik ve taktik parametrelere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma verileri UEFA (www.uefa.com) resmi sitesinden alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında kaydedilip, verilerin dağılımlarını görebilmek ve ortaya koymak için Shapiro - Wilk testi uygulanmış ve verilerin dağılımlarının normal olmadığı tespit edilmiştir. Mann Whitney U testi uygulanarak ise bağımsız iki grup arasındaki farklılık tespit edilmiş, standart sapma değerleri ve ortalama değerleri hesaplanmıştır. Anlamlılık değeri p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze comparatively the teams that left the 2018-2019 UEFA Europe League matches with wins and losses in terms of some parameters. 48 teams participated in the tournament and a total of 205 competitions were played in the tournament. 157 competitions that resulted in both victories and losses were evaluated. In addition, 48 competitions that ended in a draw were not evaluated. In the tournament, any team took part in the winning or the losing group, and each competition was analyzed independently. As a result of 157 competitions, teams were divided into two independent groups,“A”for the winners and“B”for the losers, and these groups were compared according to technical and tactical parameters. Research data are taken from the official website of UEFA (www.uefa.com). The data that obtained were recorded in the SPSS 22 package program and the Shapiro - Wilk test was applied to reveal whether the data showed normal distribution and it was determined that the data didn't show normal distribution. To determine the difference between two independent groups, the Mann Whitney U test was applied, and the average and standard deviation values were calculated. Significance value was agreed as p0.05).