Sağlıklı genç yetişkinlerde postural kontrolün belirlenmesinde üst ekstremite ile ilişkili faktörler
The relationship between postural control and upper extremity skills in healthy young adults
  1. Tez No: 659004
  2. Yazar: MUHAMMED İHSAN KODAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Postüral kontrol, uzayda vücut pozisyonunun kontrol edilebilmesi için birçok sistem ve yapının içerisinde yer aldığı karmaşık etkileşimlerin bir çıktısıdır. Hareketin sağlanması ve sürdürülmesinde uygun bir postüral kontrolün olması gereklidir. Bu nedenle üst ekstremite hareketlerinin yerine getirilmesinde postüral kontrol gereklidir. Her ne kadar postüral kontrolün sağlanmasının hareket için önemi bilinse de üst ekstremite becerisi ile ilişkisi bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı, sağlıklı genç erişkinlerde postüral kontrolün belirlenmesinde üst ekstremite ile ilişkili faktörlerin incelenmesidir. Yöntem: Çalışma kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nda öğrenim gören 68 öğrenci dâhil edildi. Katılımcıların statik ve dinamik postüral stabilite ölçümleri elektronik bir denge cihazı (Biodex denge sistemi) yardımı ile yapıldı. Katılımcıların üst ekstremite performans parametreleri Dokuz Delikli Peg Testi (9DPT), Altı Dakika Pegboard Ring Testi (6PBRT), Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilizasyon Testi (KKZÜ), Kassal Endurans Testi, Sağlık Topu Fırlatma Testi (STFT) ve Üst Ekstremite Esneklik Testleri ile değerlendirildi. Bağımsız değişkenlerin birbiri ile olan ilişkisi Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirildi. Postüral kontrolün bağımsız belirleyicilerinin tespit edilmesinde Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya 30 erkek ve 38 kadın olmak üzere toplam 68 kişi katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 21,19 (1,56) yıldı. Analiz sonucunda statik genel stabilite indeksinin bağımsız belirleyicisi olarak %11 varyansla 6PBRT bulundu (p0.05). Sonuç: Çalışma sonucunda sağlıklı genç erişkinlerde üst ekstremite fonksiyonlarının statik postüral kontrolün bir belirleyicisi olduğu bulundu. Çalışmamızın üst ekstremite fonksiyonları ve postüral stabilizasyon üzerine yapılacak ileriki çalışmalara temel olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Postural control is the outcome of complex interactions involving many systems and structures to control body position in space. Appropriate postural control is essential to achieve and maintain movement. Therefore, postural control is required in performing upper extremity movements. Although the importance of providing postural control for movement is known, its relation with upper extremity skill is not known. The aim of this study was to investigate the factors associated with upper extremity in determining postural control in healthy young adults. Methods: The study was planned as a cross-sectional study. The study included 68 students studying at the Physical Therapy and Rehabilitation School of Kırşehir Ahi Evran University. Static and dynamic postural stability measurements of the participants were made with the help of an electronic balance device (Biodex Balance System). Upper extremity performance parameters of the participants were determined by Nine Hole Peg Test (9HPT), Six Minute Pegboard Ring Test (6MPRT), Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stabilization Test (CKCUE), Muscle Endurance Test, Medicine Ball Throw Test (BBTT) and Upper Extremity Flexibility Tests. It was evaluated. The relationship between independent variables was evaluated with Pearson Correlation analysis. Multiple Linear Regression analysis was used to determine the independent determinants of postural control. Results: A total of 68 person (38 women and 30 men) participated in the study. The mean age of the participants was 21.19 (1.56) years. 6PBRT was found to be an independent predictor of static general stability index with 11% variance (p0.05). Conclusion: It was found that upper extremity functions are determinants of static postural control in healthy young adults. We think that our study will be the basis for future studies on upper extremity functions and postural stabilization.