Zonguldak ili Devrek ilçesi ağzı
The dialect of Devrek district in Zonguldak
  1. Tez No: 659017
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH GÜLAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ağız, aynı dil içinde ses, şekil söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen belli yerleşim bölgelerine özgü konuşma dilidir. Ağız çalışmaları sesbilgisi, biçimbilgisi, sözdizimi ve söz varlığına olan katkısı düşünüldüğünde önemli bir araştırma alanıdır. Zonguldak İli Devrek İlçesinin yerel ağız özelliklerinin incelendiği bu çalışmada Devrek ağzının standart dilden farklı yönleri belirlenmiş ve ayırıcı özellikleri tespit edilmiştir. Bu çalışma Devrek İlçesine bağlı 17 köyden 21 farklı kaynak kişiden yararlanılarak elde edilen derlemelerden hazırlanmıştır. Bu çalışmada Standart Türkçeden farklı olarak tespit edilen; fonetik özellikler“Ses Bilgisi”başlığında, morfolojik özellikler“Şekil Bilgisi”, başlığında incelenmiştir. Derlenen metinlerde Devrek'in kültürel yapısından izler taşıyan konular seçilmiş ve bu konular üzerine konuşulmuştur. Çalışmanın amacı kendine özgü ses ve şekil özellikleri gösteren Devrek ağzının incelenmesi ve ayırt edici özelliklerinin tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The accent is a colloquial language specific to certain localities that may differ in sound, shape syntax, and meaning within the same language. Dialect studies are an important field of research considering phonology, morphology, syntax, and its contribution to the existence of words. In this study, which examined the local accent characteristics of the Devrek District of Zonguldak Province, different aspects of the Devrek accent from the standard language were examined and distinctive features were found. This study was prepared from the data obtained by using 21 different people from the 17 villages in Devrek District. In this study, phonetic features identified as different from Standard Turkish were examined in the title“phonetic information”and morphological features were examined in the title“morphological information”. In the compiled texts, subjects bearing traces of Devrek's cultural structure were selected and discussed on these topics. The aim of the study is to examine the Devrek accent, which shows its distinctive sound and shape characteristics to determine its distinctive features.