The effect of religious education policies on university students' perception of religiosity during the AK Party period
AK Parti döneminde din eğitim politikalarının üniversite öğrencilerinin dindarlık algısına etkisi
- Tez No: 659018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN KAYA OSMANBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Din eğitim politikaları ülkemizde üzerinde en fazla tartışılagelen konuların arasında yer almaktadır. Toplumun ve devletin ihtiyacı doğrultusunda bireylerin okullar aracılığıyla yetiştirilmesi genel itibariyle din eğitim politikalarıyla sağlanmaktadır. Kuşku yoktur ki devletler var olmasını istediği bireyler yetiştirmek isterler ve bu doğrultuda eğitim politikaları uygulamaya özen gösterirler. Bu doğrultuda din ve devlet ilişkileri birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada ilk olarak kavramları doğru algılamak ve kavram karmaşasına son vermek adına, kavramsal çerçeveye değinilecektir akabinde din eğitim politikaları tarihsel olarak ele alınacaktır. Bu bağlamda Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi din eğitim politikaları kısaca incelenecektir. Ardından Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) dönemi din eğitim politikaları incelenecektir. Araştırma şirketlerinin hazırlamış olduğu, toplumsal değişim raporları ve dindarlık araştırmaları bizleri din eğitim politikalarının dindarlık üzerine etkileri konusunu araştırmaya yönlendirdi. Nitekim devlet eliyle yapılan dini propagandanın ve din eğitiminin vatandaşların dindarlıklarını istenilen yönde etkilemesi beklenmekteydi. Örneğin 2012 senesinde uygulanan 4+4+4 eğitim sistemiyle İmam Hatip Liselerinin sayılarında ciddi artışlar meydana gelmiştir. Ancak birçok araştırma durumun tam aksi yönde olduğunu ortaya koyarak bizi bu alanı çalışmaya yönlendirdi. Çalışmamız: Türkiye geneli ve İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) Düzey 1'e göre 12 bölge bazında röportaj çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede katılımcılara açık uçlu sorular yöneltmiştir. Ayrıca Yapılan bu tez çalışmasında özellikle süreç takibi yöntemi kullanılacaktır. Bu yöntemde dönemler tarihsel süreç halinde sayı doğrusuna yazılacaktır. Cumhurbaşkanları, başbakanlar ve uygulanan din eğitim politikaları sayı doğrusuna yerleştirilecektir. Son olarak dindarlık grafiği bu dönemler ile kıyaslanacaktır. Bu sayede dindarlaşma dönemin cumhurbaşkanına, başbakanına, hükümetine ve uygulanmış olan politikalara göre nasıl farklılıklar gösterdiği üzerine yorumlar yapabilmek mümkün hale gelecektir. Araştırmamız; Din eğitim politikaları dindarlığa etki eder mi? İnsanlar son yıllarda dini inançlarını daha fazla mı sorgulamaktadırlar? Dindarlığın artıp azalmasına din eğitim politikaları yön verebilir mi? Dini söylemler dine bağlılığı artırır mı, insanları dinden uzaklaştırır mı yoksa kutsalı mı yozlaştırır? AK Partinin uyguladığı politikalar dindarlığı arttırmış mıdır, azaltmış mıdır? Azaltmışsa sorun uygulanan politikalarda mıdır yoksa hızla azalan bir dindarlık bu politikalar sayesinde yavaşlayarak mı azalmaktadır? Dindarlık üzerine değişen algılar, küresel değişimlerin ülkemize yansıması mıdır yoksa Türkiye'deki gelişmelerden mi kaynaklanmaktadır? Gibi sorulara yanıt aranmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Religious education policies are among the hottest topics in our country. In line with the needs of the society and that of the state, the education of individuals via schooling is generally determined through religious education policies. There is no doubt that states demand to raise individuals they like to mould, and they implement education policies to that end. Accordingly, religion and state relations are regarded as inseparable. In this study, firstly, in order to understand the concepts and end the confusion, the conceptual framework will be mentioned, and then the history of the religious education policies will be discussed. In this context, the religious education policies during the Ottoman and Republican period will be briefly examined. Then, the religious education policies of the AK Party period will be examined. Social change reports and religiosity studies prepared by research companies have led us to conduct the research on the effects of religious education policies on religiosity. As a matter of fact, it was expected that the religious propaganda and education carried out by the state would affect the religiosity of the citizens in the desired way. For example, with the 4 + 4 + 4 education system implemented in 2012, the number of secondary religous schools increased significantly. However, many studies have revealed that the situation proves to be the opposite and directed us to study this area. Within the scope of our study, 12 region-based interviews were conducted across Turkey and in line with Level 1 of Statistical Region Units (SRU). In this context, open-ended questions were asked to the participants. In addition, the process tracing method was used in this study. In this method, periods were written in the number line column, signifying a historical process. Presidents, prime ministers, and the religious education policies in practice were placed in the number line column. Finally, the religiousness graph was compared with these periods. This made it possible to comment on how religionization differs according to the president, prime minister, government of the period and the policies implemented. This research aims to answer such questions as: Do religious education policies affect religiosity? Have people questioned their religious beliefs more in recent years? Can religious education policies direct the rate of the increase and decrease in religiosity? Do religious discourses increase devotion, or drive people away from religion or lead to the corruption of the sacred? Have the policies implemented by the AK Party has increased or decreased religiosity? If so, is the policy problem implemented, or is a rapidly decreasing religiosity decreasing with these policies? Do the changing perceptions on religiosity reflect global changes in our country or is it due to the developments in Turkey?