Kelebek vanalarda bilgisayar yardımı ile konum denetimi
Position control of butterfly valves with computer
- Tez No: 65902
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi KELEBEK VANALARDA BİLGİSAYAR YARDIMI İLE KONUM DENETİMİ Erol KILIÇKAP Fırat Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 75 Kelebek vanaların çok küçük kuvvetlerle açılıp kapanmaları ve buna bağlı olarak da güç kayıplarının az olması nedeniyle, şehir şebeke suları ile arazi sulama kanallarından alınacak suların kontrolünde çokça kullanılmalarına neden olmuştur. Bu kontrollerde; vana elle, redüktörle, servomotorla ve pnömatik veya elektrikli aktuatörle açılıp kapanmaktadır. Kelebek vanaların açılıp kapanması için gerekli olan redüktörün tasarımı, imalatı ve bilgisayar ile uzaktan açılıp kapanmalarının incelenmesi için bir pilot deney seti hazırlandı. Bu hazırlanan sette, vanaya gelen akışkan kuvvetlerinin vanayı açmak veya kapatmak içinIll gerekli tork üzerine olan tesirleri araştırıldı. Bu araştırmada, önce tesisatta farklı basınçlar (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 daN/cm" ) uygulanarak kelebek vananın ilk açılma torkunun tespitine çalışıldı. Daha sonra da, vananın giriş ve çıkış kısmında basınç farkı (0.1, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1, 2, 4, 6, 8 daN/cm2 ) oluşturularak, değişik klape açıklıklarında ( 10°, 20°, 30°, 40°, 50°, 60°, 70°, 80°, 90° ) vanadan geçen akışkan debisinin vanayı açma torku üzerine olan etkileri tespit edildi ve elde edilen sonuçların değişim grafikleri çizildi. Bu çizimlerin sonucunda durumu daha da genelleştirmek için, boyutsuz sayılar kullanarak, sisteme uygun bir matematiksel modelin tespiti yapılarak araştırma tamamlandı. ANAHTAR KELİME: Kelebek Vanalar
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis POSITION CONTROL OF BUTTERFLY VALVES with COMPUTER Erol KILIÇKAP Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering 1997, Page: 75 The butterfly valves have been widely used in the control of city water supply and agricultural watering systems because of its low opening force and power loss. In these controls, the on/off position of valve is done by manual, gearbox, servomotor and pnomatic or electrical actuators. The design, manufacture and computer control of butterfly valves gearbox have been studied using a gearbox model setup in the university. In the model the effects of input fluid to valve and friction forces on the torque of valves on/off position have been determined. In this study, firstly, variousV pressures in the model ( 1, 2, 3, 4. 5, 6, 7, 8, 9, 10 daN/cm ) were used to obtain the opening torque of the valve. Later, the difference of input and output pressures (0.1, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1, 2, 4, 6, 8 daN/cm2) were setup to obtain the effect of fuild flow on the valve's torque using different opening in graphics. In conclusion of this study, the mathematical model of the system has been determined angles (10°, 20°, 30°, 40°, 50°, 60, 70, 80°, 90° ). Results of the experiments has been shown using constants for general application. KEY WORDS: Butterfly valves.