Midcourse and final phase path planning for air vehicles to avoid countermeasures
Hava araçlarının karşı tedbirlerden kaçınma amaçlı orta ve son fazdaki yol planlaması
- Tez No: 659031
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yol planlama; robotik, bilgisayar animasyonu ve telsiz sensör ağları gibi çeşitli yaygın alanlarda kullanılan temel bir unsurdur. Bu çalışmada, hava araçlarının iki fazda yol planlaması incelenmiştir. Orta fazda üç boyutlu karmaşık ortamlarda; belirli iki nokta arasındaki en az uzunluk, yakıt tüketimi ve tespit edilme riski değerlerine sahip yol aranmaktadır. Bu amaca ulaşmak adına, özel bir makul başlangıç popülasyonu oluşturma methodu ile beraber bir Genetik Algoritma kullanılmıştır. Ayrıca, ortamda karmaşık engeller bulunduğu zaman çok daha önemli hale gelen yakınsamayı daha hassas ve hızlı yapabilmek için probleme özel birkaç operatör tanımlanmıştır. Öte yandan, genellikle hedeflerin yakınına hava savunma sistemleri konumlandırıldığı için son fazda güvenlik daha da önem kazanmaktadır. Bu tehlikeli sistemlerden sakınmak için kaçınma manevraları yapmak zorunlu hale gelir. Bu sebeple, hava araçlarının matematiksel modeli, güdüm ve CAS sistemleri entegre edilmiş ve bu çalışmada ayrıca modellenmiş olan CIWS adı verilen bir hava savunma sistemine karşı çeşitli kaçınma manevrası stratejileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Path planning is a fundamental element of various common fields, such as robotics, computer animation, and wireless sensor networks. In this study, path planning for air vehicles is investigated in two phases. For the midcourse phase, the path with the minimum length, fuel consumption, and risk of being detected is sought between two particular points in 3D complicated environments. To achieve this aim, a Genetic Algorithm is utilized with a special feasible initial population creation method. Also, some problem dependent operators are defined in order to make the convergence faster and more accurate, which is very crucial when the environment involves complex obstacles. On the other hand, since there are typically air defense systems located close to targets, safety becomes more important in the final phase. In order to avoid these dangerous situations, evasive maneuvers must be carried out within short ranges near the target. Thus, the mathematical modeling of air vehicles, guidance systems, and Control Actuation Systems are integrated and several tactical strategies are examined against the Close-In Weapon System that is also modeled in this dissertation.