EFL student teachers' emotional trajectories and emotion regulation strategies
İngilizce öğretmen adaylarının duygusal değişimleri ve duygu düzenleme stratejileri
  1. Tez No: 967060
  2. Yazar: DİLARA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Öğretmen eğitiminde kritik bir aşama olan öğretmenlik uygulaması, mesleki gelişim için fırsatlar sunmakla birlikte, öğretmen adaylarının yönetmesi beklenen önemli bir duygusal yük de barındırmaktadır. İngilizce öğretmen adaylarının duyguları araştırmalarda ele alınmış olsa da yapılan çalışmalar duyguların dinamik yapısının duygusal düzenleme süreçleriyle birlikte incelenmesi konusunda sınırlı kalmıştır. Bu doğrultuda, bu çalışmanın temel amacı İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması sürecindeki duygusal değişimlerini, bu değişimlere yol açan etmenleri ve öğretmen adaylarının kullandıkları duygu düzenleme stratejilerini incelemektir. Karma yöntem araştırma deseni benimsenerek gerçekleştirilen bu çalışma, Ankara'da bir devlet üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi programına kayıtlı altı İngilizce öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Katılımcıların duygusal değişim süreçleri, altı hafta boyunca doldurulan öz-değerlendirme emometreleri ile takip edilmiştir. Duygusal değişimlere neden olan faktörleri ve duygu düzenleme stratejilerini belirlemek amacıyla, altı hafta boyunca haftalık yansıtıcı günlükler toplanmış ve veri toplama sürecinin başında, ortasında ve sonunda olmak üzere üç yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Emometre puanlarının ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri hesaplanarak nicel analiz yapılmış, yansıtıcı günlükler ve görüşmeler Saldaña'nın (2021) tümevarımsal yaklaşımıyla nitel olarak analiz edilmiştir. Duygu düzenleme stratejileri ise Gross'un (1998, 2015) süreç modeline dayalı olarak tümdengelimci analizle incelenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının duygularında belirgin dalgalanmalar olduğunu ve bu durumun dinamik, doğrusal olmayan ve bağlama duyarlı bir nitelik taşıdığını ortaya koymuştur. Nitel analiz ise duygusal değişimlerin çoğunlukla öğrenci davranışları, öğretmen kimliği oluşturma çabaları ve üniversite dersleri ile ilgili unsurlar gibi bağlamsal, kişilerarası ve bireysel faktörlerin etkileşimiyle şekillendiğini göstermiştir. Veriler ayrıca öğretmen adaylarının durum değiştirme, bilişsel yeniden değerlendirme ve tepki düzenleme gibi Gross'un (1998, 2015) beş strateji ailesinin tümünden yararlandığını; en sık başvurulan stratejinin ise tepki düzenleme olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, öğretmen adaylarının duygusal farkındalık, düzenleme becerisi ve dayanıklılıklarının geliştirilmesinin; uygulama süresince ve mesleki yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde iyi oluş ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi açısından gerekli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The teaching practicum, marking a crucial phase in teacher education, not only offers opportunities for professional development but also carries emotional weight that student teachers are expected to manage. Although EFL student teacher emotions have been the subject of investigation, their dynamic nature in combination with emotion regulation processes has remained underexplored. To this end, the primary objective of the study was to explore the trajectories in EFL student teachers' emotions, the factors leading to those emotional fluctuations, and the emotion regulation strategies they employed during the teaching practicum process. Adopting a mixed-methods design, this study was conducted with six EFL student teachers who were enrolled in an English Language Teaching program at a state university in Ankara, Türkiye. Grounded in the Complex Dynamic Systems perspective, the emotional trajectories were tracked on a daily basis for six weeks through self-rated emometers. Additionally, to explore the factors leading to trajectories in EFL student teachers' emotions and the emotion regulation strategies they employed, weekly reflective journals were collected throughout a six-week period, and three semi-structured interviews were conducted at three stages during the data collection process: initial, mid-point, and final. A quantitative analysis was applied to analyze self-rated emotions by calculating the means, standard deviations, as well as minimum and maximum scores, to explore the emotional fluctuations. The factors contributing to emotional trajectories were analyzed through a qualitative analysis informed by Saldaña's (2021) inductive approach, while the emotion regulation strategies were explored utilizing a deductive analysis. The findings revealed that the emotions of EFL student teachers demonstrated notable fluctuations, illustrating the dynamic, nonlinear, and context-sensitive nature of student teacher emotions. The qualitative analysis revealed that the emotional trajectories of EFL student teachers were often shaped by an interplay of contextual, interpersonal and intrapersonal factors, including learner behaviors, teacher identity formation efforts, and course-related aspects. The data also indicated that EFL student teachers employed a variety of emotion regulation strategies from all five families of strategies included in Gross's (1998, 2015) process model, such as situation modification, cognitive change, and response modulation, with response modulation emerging as the most recurrent. The findings also highlighted the need for fostering student teachers' emotional awareness, regulation capacity, and resilience to promote wellbeing and professional growth throughout the teaching practicum and beyond into their professional careers.