Denim kumaşlarda mekanik atkı sıklığı ve terbiye şartlarının kumaş büzülmesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the denim fabric weft density and fabrics finishing conditions of the effect on puckering
  1. Tez No: 659039
  2. Yazar: DENİZ CİVAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada 3 farklı atkı sıklığına sahip denim kumaş 3/1 Z dimi örgüsünde dokunup 2 farklı ön terbiye işlemden ve 3 farklı fikse sıcaklığından geçip mamul olmuştur. Yapılan deneysel çalışmada çözgü ve atkı iplikleri, tarak eni, tarak numarası ve örgüler aynı olup toplam18 adet mamul kumaş üretilmiş ve test sonuçları birbiri ile kıyaslanmıştır. Mamul olan 18 adet kumaş numune paça formunda dikilip 3 farklı endüstriyel yıkama işlemine tabi tutulmuştur. Endüstriyel yıkamalar sonrası toplam 54 adet paçada atkı yönündeki kumaş büzülmeleri (puckering) değerlendirilmiştir. Atkı sıklığı ve terbiye ramöz sıcaklıkları arttıkça kumaşlardaki puckering görüntüsünün azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, denim fabric with 3 different weft densities was woven in 3/1 Z twill knitting in a 2 different pretreatment processes and 3 different fixing temperatures were passed. In the experimental study, warp and weft yarns, comb width, comb number and knits are the same, a total of 18 finished fabrics were produced and the test results were compared with each other. The 18 manufactured fabric samples were sewn in the form of a leg and were subjected to 3 different industrial washing processes. After industrial washing, puckering in the weft direction, visible on a total of 54 legs, was evaluated. İf the weft density and the finishing stenter temperatures increase, fabric puckering decreased.