Analysis of the ATAD2 gene effect on the genes involved in epithelial mesenchymal transition in estrogen positive and negative breast cancers
Östrojen pozitif ve negatif meme kanserinde ATAD2 geninin epitel mezenkimal dönüşüm genleri üzerine etkisinin analizi
- Tez No: 659038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK YULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ATAD2'nin, meme kanseri dâhil birçok farklı kanser türünde ifadesi fazladır. Artmış ifadesi bir kötü prognoz göstergesidir. Yüksek ATAD2 ifadesi genel sağkalım, hastalıksız sağkalım ve nüksüz sağkalım sürelerini kısaltır. Ayrıca ATAD2, hepatoselüler karsinom ve rahim ağzı kanseri gibi bazı kanser türlerinde göç ve istila ile ilişkilidir. Meme kanserinde, metastatik tümörlerde ATAD2 ekspresyonu daha yüksektir. Ayrıca, daha önce Buse Nurten Özel tarafından ATAD2 genini susturmanın hücre hayatta kalımı ve hücre bölünmesini azalttığı gösterildi. ATAD2, steroid hormon reseptörü ERα'nın koaktivatörüdür. Doğrudan ERα ile bağlanır ve ERα hedef gen ifadelerini arttırır. ERα ayrıca meme karsinomlarında epitel mezenkimal dönüşüm (EMD)'nin bir düzenleyicisidir. Bu bilgilere dayanarak, ATAD2'nin EMD ve meme kanseri hücrelerinin göçünde bir rolü olabileceği ve hem ATAD2'nin hem de EMD'nin ERα ile ilişkili olması nedeniyle bu rolün ERα ifadesinden etkilenebileceği öne sürülmüştür. Daha önce labımızda, siATAD2 ile ATAD2 ifadesini susturmanın, MCF7 ve T47D hücrelerinde mezenkimal gen ifadelerini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. ATAD2'nin olası mezenkimal indükleyici rolünü araştırmak için ATAD2, ER + MCF7 ve T47D hücrelerinde ve ER- mda-mb-231 ve sk-br-3 hücrelerinde shRNA transfeksiyonu ile susturuldu. ATAD2 susturma, ER hücrelerinde hem mRNA düzeyinde hem de protein düzeyinde mezenkimal belirteç ekspresyonunu azalttı. ER + hücrelerde, ATAD2'nin susturulması ile EMD belirteçlerinde ne proteinleri düzeyinde ne de mRNA düzeyinde bir değişiklik gözlenmedi. ER+ hücrelerde ERα'nın susturulması bu hücrelere mezenkimal fenotip kazandırdı. Bu durumda, ATAD2'nin susturulması ile ER kaybıyla ortaya çıkan bu mezenkimal fenotipin azaldığı gözlemlendi. ATAD2 susturmanın EMD proteinlerindeki değişimin meme kanseri hücrelerinin göç kapasitesi üzerindeki bir etkisi olup olmadığını anlamak için, çizik deneyi yapıldı. Epitel ve mezenkimal belirteçlerdeki değişimlerle tutarlı olarak, ATAD2'nin susturulması, mda-mb-231 hücrelerinin göç kapasitesini azaltmıştır. Öte yandan sk-br-3 göçü ATAD2 susturulmasıyla önemli ölçüde değişmedi. ER + hücrelerinde ATAD2'nin tek başına susturması göç kapasitesinde bir değişiklik yaratmadı. ERα'nın susturulması, hücre göçünü önemli ölçüde artırırken, ER susturulmuş hücrelerde ATAD2'nin de susturulması bu göçü bastırdı. Kısaca, bu çalışma ATAD2'nin, ER- hücrelerde EMD'ye ve göç kapasitesine olası bir etkisini önermektedir. ER- mezenkimal meme kanseri hücrelerinde ATAD2'yi hedef almak, göç kapasitesini azaltmak için bir strateji olabilir.
Özet (Çeviri)
ATAD2 is overexpressed in many distinct cancer types including breast cancer. Its elevated expression is an indicator of poor prognosis. High ATAD2 expression correlates with short overall survival, disease-free survival as well as shorter recurrence-free survival. Moreover, ATAD2 is associated with migration and invasion in some cancer types such as hepatocellular carcinoma and cervical cancer. In breast cancer, ATAD2 expression is higher in invasive tumors. Also, it was shown previously by Buse Nurten Özel that ATAD2 silencing reduced breast cancer cell survival and proliferation. ATAD2 is coactivator of steroid hormone receptor ERα. It directly interacts with ERα and enhances its target genes expressions. ERα is also a regulator of EMT in breast carcinomas. Based on our current knowledge it is proposed that ATAD2 may have a role in EMT and migration capacity of breast cancer cells and this role may be ER dependent as both ATAD2 and EMT are associated with ERα. In our lab it was previously shown that AsiTAD2 silencing decreased mesenchymal gene expressions significantly in MCF7 and T47D cells. To investigate the possible mesenchymal inducing role of ATAD2, ATAD2 was silenced with shRNA transfection in ER+ MCF7 and T47D cells and ER- mda-mb-231 and sk-br-3 cells. ATAD2 silencing decreased mesenchymal markers expression at both the mRNA and protein level in ER- cells. In ER+ cells, no change in EMT marker proteins and mRNAs were observed with ATAD2 silencing. ER was silenced in ER+ cells and ER silencing introduced a mesenchymal phenotype to them. In this case, ATAD2 silencing reduced this mesenchymal phenotype introduced with ER loss. The EMT effect of the ATAD2 silencing on migration capacity of breast cancer cells was assessed with a scratch assay. Consistent with changes in the epithelial and mesenchymal markers, ATAD2 silencing reduced the migration capacity of mda-mb-231 cells. On the other hand, sk-br-3 migration did not change significantly. In ER+ cells ATAD2 silencing alone had no influence on migratory capacity. ER silencing increased their migration significantly while ATAD2 downregulation in ER-silenced cells suppressed this migration. Over all, this study suggests a possible involvement of ATAD2 in EMT and migration regulation in ER- cells. Targeting ATAD2 in ER- mesenchymal breast cancer cells could be a strategy to reduce their migration capacity.