Akdeniz bölgesi süs bitkisi yetiştiricilik alanlarında krizantem (Chrysanthemum morifolium Ramat.) bitkilerinde bulunan viroidlerin araştırılması
Investigation of viroid in chrysanthemum (Chrysanthemum morifolium Ramat.) plants of ornamental plant growi̇ng areas at the Mediterranean region
- Tez No: 659047
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyada süs bitkilerinde virüs ve viroid etmenlerinin neden olduğu birçok hastalık bulunmaktadır. Günümüze kadar dünyada krizantemlere spesifik önemli ekonomik kayıplara neden olan 2 adet viroid cinsi tespit edilmiştir. Bunlar Avsunviroidae familyasından olan Chrysanthemum chlorotic mottle viroid (CChMVd)'i ve Pospiviroidae familyasından Chrysanthemum stunt viroid (CSVd) dir. Bu çalışmada Akdeniz Bölgesinde 3 farklı ilden toplanan krizantem bitkileri RT-PCR yöntemi ile taranarak 4 farklı viroid açısından araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda krizantem bitkilerinde bulunan 3 viroid etmeni tespit edilmiştir. Bu etmenlerden ikisi Hop stunt viroid (HSVd) ve Citrus exocortis viroid (CEVd)'i diğer etmen ise CSVd olarak tespit edilmiştir. Çalışmada karantina etmeni olan CChMVd 'i tespit edilmemiştir. HSVd ve CEVd etmenleri ülkemizde krizantem bitkilerinde araştırdığımız kadarıyla ilk kez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world, there are many diseases in ornamental plants caused by viruses and viroids. Until today, two viroids species have been indentified in the World that cause significiant economic losses specific to chrysanthemums. These are Chrysanthemum chlorotic mottle viroid (CChMVd) from Avsunviroidae family and Chrysanthemum stunt viroid (CSVd) from Pospiviroidae family. In this study, chrysanthemum plants collected from 3 different provinces in the Mediterranean Region were scanned by RT-PCR method and research was carried out for 4 different viroids. As a result of the study, 3 viroid agents were found in chrysanthemum plants. Two of these agents were Hop stunt viroid (HSVd) and Citrus exocortis viroid (CEVd) and the other factor was CSVd. CChMVd, which is a quarantine agent was not detected in this study. HSVd and CEVd agents were first detected in chrysanthemum plants in our country and location.