Ülkemizde ithal edilen süs ağaç türlerinin doğu akdeniz bölgesi yeşil alanlarında kullanımlarının irdelenmesi
The study of imported decorating plant at green places in the east mediterranean region's cities in our country
  1. Tez No: 181639
  2. Yazar: AYSEL GÜZELMANSUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma ile, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Adana,Antakya, Gaziantep, Osmaniye, Kahramanmaraş, Mersin illerinin yeşil alanlarındakullanılan ithal bitkilerin tesbit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucundaithal edilen tüm bitkiler listelenmiş ve en çok kullanılan 34 bitki belirlenmiş vebunların il bazında kullanımları irdelenmiştir.Bu çalışma kapsamında Türkiye'deki bitki ithalatının tarihi gelişimi,ülkemizdeki bitki ithalat ve ihracatının bugünkü durumu, neden ithal bitki kullanıldığıincelenmiştir. thal edilen bitkilerin özellikleri de araştırılarak hangi tür bitkilerinnerelerde kullanıldığı da tesbit edilmiştir.Yapılan araştırma sonucunda Türkiye'de ithal dış mekan süs bitkileri üzerineherhangi bir çalışma olmadığı ortaya çıkmıştır. Buna rağmen Türkiye'de dış mekan süsbitkileri ithalat rakamları gün katlanarak artmaktadır. Ülkemiz ekonomisi için de sonderece önemli olan süs bitkileri ithalatının geçmişten günümüze kadar olan durumu veithalat konusunda nasıl önlem alınacağı üzerinde durulmuştur.Yapılan çalışmalar sonucunda ülkemizde düzenli süs bitkileri üretim politikasıolmadığı, yurt içindeki üretimlerin artık ihtiyacı karşılayamadığı saptanmıştır. Yeşilalanlar her geçen gün biraz daha önem kazanmakta ve yeni yapılan peyzaj alanlarındaboylu, şekil verilmiş ve değişik formlu bitkiler tercih edilmektedir. stenilen özelliklerdesüs bitkisi bulunamaması sebebiyle yurt dışından bitki getirtildiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aim to determine of imported plant at the EasternMediterranean Region. In this region exists the Adana city, Antakya city, Gaziantepcity, Osmaniye city, Kahramanmaraş city, and Mersin city. At the and of this research,there have been 34 plant species.Within the context of this study analysed the historical development ofimported plant, today?s situation of imported and exported plant and why we useimported plant in Turkey. Also, researched what does the genius of the imported plantand where the plant be used.In the research, erised that there not have been yet any study about importedplant using in Turkey. However imported plant have been incrising more and more. So,it is very important for our country?s economy. On this account, investigated what is thesituation of imported plant past to extant and what should we take measure about this.At the conclusion, invented that there have not been any product planningabout decorating plant in Turkey. So, not meet the increasing demand of internalproduction. Gren places becomes important with each passing day and given preferenceof tall plant and figure plant. Consequently, there have not been enough docarating plantin Turkey, so we must imported from the other country to supply decorating plant.