DSM-5 için gençlik anksiyete ölçeğinin ülkemiz çocukları için uygunluğu
The suitability of the youth anxiety scale for DSM-5 for our country children
- Tez No: 659052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çocuklarda ve ergenlerde anksiyete belirtilerinin sıklığını ve yoğunluğunu ölçmek için öz bildirim anketleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı; yurtdışında kullanılan 28 maddeden oluşan bir öz bildirim ölçeği olan 'The Youth Anxiety Measure for DSM-5 (YAM-5)' ölçeğinin Türkiye'deki çocuklara olan uygunluğunu test etmektir. Yöntem: Araştırma Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 3 ortaokul ve 6 lise olmak üzere toplamda 9 okuldan 696 öğrenci ile gerçekleştirildi. Öğrencilere öncelikle veli onam formu verilmiş olup, onay alındıktan sonra tekrardan okullara gidip öğrencilere sırasıyla sosyo-demografik form, Gençlik Anksiyete Ölçeği (GAÖ) ve Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ) uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 ve AMOS 22.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. İkiden fazla grup içeren değişkenlerde kendi aralarında karşılaştırma için tek yönlü ANOVA testi kullanıldı. Varyansların homojenliği Levene testi ile değerlendirildi. Gruplar arasında anlamlı farklılık bulunan durumlarda, ikili karşılaştırmalar için post-hoc testlerden Sidak testi kullanıldı. Ölçeklerin ve ölçeklerin alt boyutlarının birbirleriyle olan ilişkisi Pearson korelasyon testi ile incelendi. Geçerlilik (doğrulayıcı faktör analizi) ve güvenirlilik (Cronbach alfa) analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Self-report questionnaires are widely used to measure the frequency and intensity of anxiety symptoms in children and adolescents. The purpose of this research; A self-report questionnaire consisting of 28 items used abroad, 'The Youth Anxiety Measure for DSM-5 (YAM-5) to test the suitability of the scale of children in Turkey. Method: The research was conducted with 696 students from 9 schools in total, 3 secondary schools and 6 high schools affiliated to Düzce Provincial Directorate of National Education. The students were firstly given a parent consent form, and after receiving approval, we went to schools again and applied respectively socio-demographic form, Youth Anxiety Measure (YAM) and Childhood Anxiety Screening Scale (CASS). Statistical analyzes were done using SPSS version 17.0 and AMOS 22.0 software. One-way ANOVA test was used for comparison between each other variables with more than two groups. The homogeneity of the variances was evaluated by Levene test.In cases where there was a significant difference between the groups, Sidak test, one of the post-hoc tests, was used for binary comparisons. The relation of the scales and the sub-dimensions of the scales with each other was examined by Pearson correlation test.Validity (confirmatory factor analysis) and reliability (Cronbach alpha) analyzes were performed.