Adana iline içgöçün sosyo-ekonomik analizi: Anadolu mahallesi örneği
Socio-economic analysis of internal migration to Adana: Example of Anadolu neighbourhood
  1. Tez No: 659051
  2. Yazar: ÇAĞLA DERYA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE DAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnsanların herhangi bir nedenden dolayı belirli bir bölgeden başka bir bölgeye yerleşme olayı göç olarak değerlendirilir. Göçe bağlı olarak yeni bir yerleşim bölgesine yerleşip, yeni bir hayat düzeni oluşturma çabası, bölgelere ve yaşam koşullarına bağlı olarak insanlar üzerinde farklı etkilere neden olmuştur. Bu araştırma çalışması, Adana ilinin Anadolu mahallesinde gerçekleştirilmiş olup, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden göç eden bireylerin sosyo-ekonomik ve kültürel durumunu incelemiştir. Çalışmanın amacı Adana/Anadolu mahallesine göçün sosyo-ekonomik nedenlerini incelemek, göç eden bireylerin göçün sosyo-ekonomik sonuçlarından memnun olup olmadıklarını belirlemek ve memleketlerine dönme eğilimlerini belirlemektir. Bu amaçlar doğrultusunda 40 yaş ve üzeri 44 erkek ve 45 kadın ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanından edinilen bilgilere göre göçün en önemli sebebi bulundukları bölgelerin ekonomik yetersizliğidir. Göç eden kişilerin büyük bir çoğunluğu yeni yerleşim bölgelerinden memnun kalmış ve memlekete geri dönmek istememektedir.
Özet (Çeviri)
Immigration occurs when people to move from one place to another. The result of immigration demands of adaption to the new environment and new life style effects. These effects people in a various way. This research focuses on people who moved from East Anatolia and Southeast Anatolia due to their socio-economic and cultural reasons. The aim of the research is to identify/understand the socio-economic and cultural reasons that caused to immigration; if immigrants are happy after immigration and has any wishes to move back to their hometown. The research carried out among 44 men and 45 women who were 40 and over 40 years old and live in neighbourhood of Anadolu province of Adana in Turkey. Questionnaries was used as a research tool and face to face interviews were made to collect data in the research area. The research showed that the main reason for immigration is the poor economy of their hometown. The result also however that most of the immigrants does not want to move back to their hometown and happy to stay where they immigrated.