Medyan, aralık, ve/veya çeyrekliklerin raporlanması halinde meta analizinde ortalama ve standart sapmanın tahmin edilmesi
Estimation of mean and standard deviation in meta-analysis in case of median, interval, and / or quartiles reporting
- Tez No: 659063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Meta-analiz, araştırmacıların belirli bir konuda yapılan birden fazla çalışmanın verilerini istatistiksel bir yöntemle birleştirmesini ve yorumlamasını sağlamaktadır. Meta analizinin en önemli avantajlarından biri örneklem hacmini arttırarak tahminlerin kesinliğini arttırmasıdır. Örneklem ortalaması ve standart sapma veri analizinde yaygın olarak kullanılan iki istatistiktir. Ancak, son yıllarda doğrudan örneklem ortalaması ve standart sapma belirtmek yerine, medyan, birinci ve üçüncü çeyreklikler, minimum ve maksimum istatistiklerine çalışmalarda yer verilmektedir. Araştırmacıların bu şekilde raporlanmış çalışmaların bilgisinden de yararlanabilmesi için ortalama ve standart sapmaya dönüştürülmesine gereksinim vardır. Bu tez çalışmasında, meta-analiz için ele alınan çalışmalarda raporlanan medyan, birinci ve üçüncü çeyreklikler, minimum ve maksimum istatistiklerini ortalama ve standart sapmaya dönüştürmek için dönüşüm yöntemleri ele alınmıştır. Raporlanan istatistiklere göre üç ana senaryo altında bu yöntemler incelenmiştir. Uygulama kısmında COVID-19 pandemisinin psikiyatrik ve nöropsikiyatrik sonuçlarını ele alan çalışmalar yaş değişkeni için incelenmiştir. Yaş değişkeni ortalama ve standart sapma dışında raporlanmış ise uygun dönüşüm yöntemleriyle ortalama ve standart sapmaya dönüştürülmüş ve ortalama yaş saptanması için metaanaliz uygulanmıştır. Ayrıca dönüşüm yöntemleri de karşılaştırılmıştır. Analizler R programının“meta”paketinin“metamean”fonksiyonundan yararlanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meta-analysis enables researchers to combine and interpret the data of more than one study on a specific subject with a statistical method. One of the most important advantages of meta-analysis is that it increases the precision of the predictions by increasing the sample size. Two commonly used statistics in data analysis are the sample mean and standard deviation. However, in recent years, instead of directly specifying the sample mean and standard deviation, the studies include the median, first and third quartiles, minimum and maximum statistics. In order for researchers to benefit from the information of the studies reported in this way, they need to be converted into mean and standard deviation. In this thesis, transformation methods are discussed to convert the median, first and third quartiles, minimum and maximum statistics reported in the studies considered for meta-analysis to mean and standard deviation. These methods were analyzed under three main scenarios according to the reported statistics. In the application section, studies dealing with the psychiatric and neuropsychiatric consequences of the COVID-19 pandemic were examined for the age variable. If the age variable was reported aside from mean and standard deviation, it was converted to mean and standard deviation with appropriate transformation methods, and metaanalysis was applied to determine the mean age. In addition, transformation methods were compared. The analyzes were made by using the“metamean”function of the“meta”package of the R program.