Konjenital ve edinsel nöroproliferatif vulvar vestibulitis sendromu olgularında lenfoid doku hücrelerinin immün aktivasyondaki yeri ve patolofizyolojideki rolü
The role of lymphoid tissue cells in the immune activation and pathophysiology of patients with congenital and acquired neuroproliferative vulvar vestibulitis syndrome
  1. Tez No: 659070
  2. Yazar: İREM DEMİRAL KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ENGİN AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda konjenital ve edinsel nöroproliferatif vulvar vestibülitli hastalar ve sağlıklı insanların vestibüler dokularının CD3, CD20, CD68, CD117, CD163, IgA ile boyanma düzeylerine bakarak karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Aralık 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında konjenital ve edinsel nöroproliferatif vulvar vestibülit ön tanısı ile vestibülektomi yapılan 29 olgu çalışmaya alındı. Kontrol grubunu kliniğimiz Jinekoloji servisinde, reprodüktif dönemde posterior kolporafi ameliyatı yapılan 20 olgu oluşturdu. Vestibüler dokular immünohistokimyasal yöntemlerle boyanarak, dokuların CD3, CD20, CD68, CD117, CD163, IgA ile boyanma düzeyleri karşılaştırıldı. BULGULAR: CD20, CD3, IgA, CD68 ve CD117 değerlerine bakıldığında CD20, CD3, IgA, CD68 ve CD117 oranı vulvar vestibülit olgularında istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek saptandı. CD163 değerlerine bakıldığında CD163 oranı vulvar vestibülitli olgularda istatistiksel olarak anlamsız saptandı. B lenfositlerin oluşturmuş olduğu germinal merkez yapısı sadece vulvar vestibülit olgularında izlendi. Lenfoid hücreler arasında ön planda T lenfositlerin ağırlıklı bir infiltrasyon gösterdiği izlenmiştir. SONUÇ: Araştırmamız VVS tanısı ve etiyolojisinin aydınlatılmasında, klinik parametrelerin yanında CD20, CD3, IgA, CD68 ve CD117 ve germinal merkez varlığının vestibüler dokuda değerlendirilmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Dendritik hücrelerin kontrol grubu ile aynı oranda saptanmasına rağmen, vestibulektomi piyeslerinde CD20, CD3, IgA, CD68 ve CD117 ve germinal merkez varlığının anlamlı biçimde fazla saptanması, VVS etiyopatogenezinde inflamatuar süreci tetikleyen ama hala belirlenememiş bir kaskadın varlığına işaret etmektedir. Elde ettiğimiz bulguların; vulvar vestibulitis sendomunun etiyopatogenezi dolayısıyla tedavi sürecinin anlaşılmasına katkıda bulunduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, we aim to detect and compare the painting levels of CD3, CD20, CD68, CD117, CD163, IgA and the presence of germinal centers in patients with congenital and acquired neuroproliferative vulvar vestibulitis syndrome and healthy women. MATERIAL AND METHOD: 29 patients whom vestibulectomy was performed to because of congenital and acquired neuroproliferative vulvar vestibulitis syndrome were accepted for the study between December 2015- April 2016 at İstanbul University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology department. 20 patients in reproductive age undergoing colporrhaphy posterior operation for a rectocele in our clinic composed the control group. Vestibular tissues are painted with immunohistochemical methods and CD3, CD20, CD68, CD117, CD163, IgA antibody painting levels and the presence of germinal centers are compared. FINDINGS: Sections of patients with congenital and acquired neuroproliferative vulvar vestibulitis syndrome demonstrated a statistically meaningfully high levels for CD3, CD20, CD68, CD117 and IgA antibodies compared with the control group. Only the level for CD163 was not found to be statistically meaningfully different from the control group. The germinal centers mainly formed by B lymphocytes were only seen in the sections of patients with congenital and acquired neuroproliferative vulvar vestibulitis syndrome. The inflammation seen in the vestibule is primarily composed by T lymphocytes. RESULT: Our study demonstrated to enlighten the diagnosis and etiology of VVS, in addiction to clinical parameters, detecting CD3, CD20, CD68, CD117, IgA levels and the presence of germinal centers in the vestibuler tissue is helpful. Even though, dendritic cells were found to be similar in both groups, the increased levels of CD3, CD20, CD68, CD117, IgA levels and the presence of germinal centers in the vestibuler tissue underly the presence of a cascade initiating an inflammatory process in the etiopathologenesis of VVS with the trigger still unknown. We believe our data will contribute to the understanding of the etiopathologenesis and therefore to the treatment of vulvar vestibulitis syndrome.