Yenilenebilir enerjinin istihdam yaratmadaki rolü: Avrupa Birliği üzerine bir uygulama
The role of renewable energy in creating employment: An application on the European Union
- Tez No: 659077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkede yenilenebilir enerji tüketiminin istihdam üzerine etkisini analiz etmektir. 1991-2015 dönemini ele alan çalışmada analizler panel veri yöntemi kullanılarak yapılmıştır. 1993'te yürürlüğe giren Maastricht anlaşması ile bir ekonomik birlik haline gelen Avrupa Birliği, 2004 yılında en büyük genişlemesini yaşamıştır. 2004 yılından günümüze bünyesine 13 ülke daha katan Birlik'te tüketilen yenilenebilir enerjinin istihdam yaratmadaki rolü incelenirken eski ve yeni üye karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırmaya ek olarak farklı cinsiyetlerin istihdamında yenilenebilir enerjinin etkileri incelenmiştir. Analiz bulguları yenilenebilir enerji kullanımının istihdam üzerine negatif etkisinin olduğunu göstermektedir. Eski ve yeni üyelerin karşılaştırıldığı analizlerde, yenilenebilir enerji tüketiminin negatif etkisinin sadece eski üyeler için geçerli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yenilenebilir enerji tüketiminin kadın istihdamı ve erkek istihdam arasında önemli bir fark yaratmadığı ve her iki grubun istihdamını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Ancak yenilenebilir enerji tüketiminin genç istihdamı 25+ yaş grubuna kıyasla daha fazla etkilediği çalışmanın bir diğer bulgusudur.
Özet (Çeviri)
This study aims at analysing the effect of renewable energy consumption on employment in 28 European Union (EU) countries. The study which uses the panel data approach, covers the period of 1991-2015. The Maastricht Agreement signed in 1993 constituted an economic union which enlarged several times by inclusion of new countries. The biggest expansion occurred in 2004. Nowadays the union has 28 members. This study focuses on the expansions since 2004 and compares former members with latter members while investigating the effects of renewable energy on employment. Moreover, the study considers employment of different genders in EU to deeply analyse the effects in question. The findings show that there is a negative impact of renewable energy consumption on employment in the EU. The analysis that compares the effect of renewable energy consumption for former and latter members shows that the negative impact is significant for only the former members. Moreover, the study has not detected a significant difference between female and male employees in terms of the effects in question, although both groups are negatively affected. However, the negative impact of renewable energy consumption on employment is stronger for young workers compared to the 25+ employment.