Yenilenebilir enerjinin turizm sektöründe rekabet gücü üzerine etkisi: Antalya destinasyonunda bir saha çalışması
The impact of renewable energy on competitiveness in the tourism sector: A field study in Antalya destination
  1. Tez No: 915422
  2. Yazar: EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BAHAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Turizm, Economics, Energy, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Bu çalışma, yenilenebilir enerjinin turizm sektöründe rekabet gücü üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, günümüze kadar evrilen rekabet anlayışının değişen bileşenlerinin bir yansımasını temsil eden“yenilenebilir enerji kaynaklı turizm rekabet gücü modeli”kuramını geliştirmektedir. Yenilenebilir enerji, turizm sektörü ve rekabet gücü konularının kombinasyonuyla belirlenen bu model, pozitivist yaklaşımla dizayn edilmiş ve yeni olguların kavramlaşmasıyla sonuçlanmıştır. Çalışmada, 25 Ağustos 2023 tarihi ile 5 Aralık 2023 tarihi arasında Antalya destinasyonunda 118 adet turizm konaklama işletmesi, 3 adet enerji firması ve 3 adet belediye ile yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış mülakatlar ile saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Bulgularda, Antalya destinasyonunda turizm işletmelerinin yaygın olarak güneş enerjisi sistemleri kaynağını kullanarak oluşturdukları rekabetçilik temelinde, yenilenebilir enerjiden dört farklı şekilde (gün ısı, GES çatı veya giydirme, GES arazi, GES anlaşmaları) faydalandıkları belirlenmiştir ve her bir farklı yenilenebilir enerji uygulama türüne göre turizm işletmelerinin yenilenebilir enerjilerden elde ettikleri rekabet avantajları karşılaştırılarak işletmelerin yenilenebilir enerji kaynaklı turizmde rekabet gücü ortaya çıkarılmıştır. Saha çalışmasına yönelik sonuçlarda, finansal gelir çeşitliliği yaratması, %100 bağımsız temiz enerji tedariki, bağımsız enerji-gelir odaklı hizmet anlayışı ve istihdam potansiyeli sağlaması hususundaki rekabet avantajları ile GES arazi sistemleri kullanan turizm işletmelerinin, destinasyonda yenilenebilir enerji kaynaklı rekabetçi üstünlüğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, turizm sektöründeki işletmelerin, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı rekabet güçlerini anlama ve bu çerçevede rekabet avantajlarını artırma potansiyeline ışık tutarak sektördeki rekabetçiliklerini güçlendirmek için politika oluşturabilme kapasitelerine önemli bir katkı sunmakta ve literatüre kaynak temelli yeni bir rekabetçilik kuramı inşa etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the impact of renewable energy on the competitiveness within the tourism sector. Accordingly, the study develops the“renewable energy-driven tourism competitiveness model”which represents a reflection of the changing components of the evolving competitive landscape up to the present day. This model, determined by the combination of renewable energy, the tourism sector, and competitiveness, has been designed through a positivist approach and resulted in the conceptualization of new phenomena. A field study was conducted in the Antalya destination between August 25, 2023, and December 5, 2023, involving 118 tourism establishments, 3 energy firms, and 3 municipalities through semi-structured and unstructured qualitative interviews. The findings reveal that tourism establishments in the Antalya destination commonly leverage solar energy systems for competitiveness, utilizing renewable energy in four different forms (solar heating, PV rooftop and façade, land-based photovoltaic PV systems, PV power purchase agreements). By comparing the competitive advantages derived from each form of renewable energy application, the study unveils the competitive power of tourism establishments in renewable energy-based tourism. The findings of the field study revealed that tourism enterprises utilizing photovoltaic land systems possess renewable energy-driven competitive superiority in the destination due to their ability to create financial income diversity, ensure 100% independent clean energy supply, adopt an independent energy-income-focused service approach, and provide employment potential. The results emphasize the potential of tourism enterprises to comprehend their renewable energy-based competitive strengths and enhance their advantages within this framework, significantly contributing to their capacity to develop strategies aimed at strengthening competitiveness in the sector. Additionally, the findings contribute to the academic literature by building a novel resource-based competitiveness theory.