Türkiye'deki mevduat ve katılım bankalarının sosyal medya kullanımına yönelik bir araştırma: Instagram değerlendirme endeksi
Bank of deposit in Turkey and participation towards a social media user research: Instagram assessment index
  1. Tez No: 659104
  2. Yazar: EFE DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN BOZPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda giderek zenginleşen iletişim kanalları, ticari ve ticari olmayan birçok alanda aktif bir şekilde rol oynamaktadır. Özellikle iletişim kanallarından biri olan ve hayatın vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya ve uygulamaları, hızlı biçimde gelişen yapısı nedeniyle finansal kuruluşların paydaşlarıyla iletişim kurmaları ve işlem yapmaları için yeni olanaklar sunmaktadır. Sosyal medya sitelerinin popülaritesi ve internet kullanıcılarına sunduğu hizmet çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Bu artışın bir sonucu olarak sosyal medya, finansal kuruluşların özellikle de bankaların bilgi sahibi olmak ve bilgi paylaşmak amacıyla kullandıkları en önemli mecralardan birisi olmaktadır. Bankalar müşteri potansiyelinden faydalanabilmek, satın alma karar sürecini kendi lehlerine sonuçlandırabilmek ve satış sonrası müşteri memnuniyetini maksimize edebilmek vb. amaçlarla sosyal medyada yer almaya başlamışlardır. Bu çalışmada Türkiye'deki mevduat ve katılım bankalarının sosyal medya kullanımı incelenmiş ve Instagram özelinde bir endeks oluşturulmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında birincil kaynaklardan faydalanılmıştır. 1-31 Mart 2020 tarihleri gün sonlarında erişilen resmi sosyal medya hesaplarından, belgesel tarama yöntemi ile veri toplama gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucu oluşan endekste bankaların Instagram hesaplarının popülerlik, etkileşim ve içerik değerlendirmesine yer verilmiştir. Ortaya konan Instagram değerlendirme endeksi, bankalara kendi Instagram hesaplarının rakiplerine göre güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmelerini sağlayarak sektöre ve literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication channels, which have been getting richer in recent years, have been actively involved in all deposit and non-deposit activities. Social media and its applications, which are one of the communication channels and become an indispensable part of life, due to its rapidly developing structure; It offers new opportunities for financial institutions to communicate and transact with their stakeholders. The popularity of social media sites and the variety of services offered to internet users are continue to increase. This increased radiation as a result, social media, especially banks and financial institutions to have information that they use to share information. The most important mecral to is one of ther. Companies; complainant to benefit from potential customers, purchasing decision process to finalize their favor and buy this evil after to maximize customer satisfaction and so on. They started to take place in social media for purposes. This study examines the use of social media to deposit and participation banks in Turkey and Instagram have created a special index. Primary sources were used to collect research data. Data was collected using the documentary scanning method from official social media accounts accessed at the end of the day between 1-31 March 2020. Content analysis method was used in the analysis of the data. The index, which is formed as a result of the analysis, includes the popularity, interaction and content evaluation of the banks Instagram accounts. The Instagram evaluation index, which is revealed, contributes to the sector and the literature by enabling banks to discover the strengths and weaknesses of their Instagram accounts compared to their competitors.