Rezistansla ısıtılan termoform kalıp kurutma sistemlerinin kararlı hal koşullarında ısı dağılımı analizi
Heat distribution analysis under steady state conditions of thermoform mold drying systems heated with resistance
  1. Tez No: 659105
  2. Yazar: DURMUŞ ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM YILMAZ ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, termoform kalıpta kurutma sistemi test düzeneği imalatı yapılmış ve montajı gerçekleştirilmiştir. Zamana bağlı olarak meydana gelen ısı dağılımı ve değişimi kararlı durum (steady state) için deneysel olarak incelenmiştir. Datalogger ile hassas olarak sıcaklık verisi izlenmiş ve kaydı gerçekleştirilmiştir. Sistemin ısıl denge hali ve farklı noktalardaki ısı değişimleri gözlemlenmiştir. Isıtma tablasına yerleştirilen termokupl verileri incelendiğinde tablanın orta bölgesi ve kenar bölgesi arasında 10˚C'lik sıcaklık farkının olduğu ve sıcaklık dağılımının homojen olmadığı tespit edilmiştir. Bu farkın üründe nemli bölgelerin oluşmasına sebep olabileceği tespit edilmiştir. Yalıtım malzemesi olarak kullanılan izolasyon plakasının kalınlığının optimize edilmesi ve sistemin tükettiği enerjiye etkisi ortaya konmuştur. Test düzeneğinde kullanılan fişek tipi rezistans için ihtiyaç duyulan güç belirlenmiştir. Bir bilgisayar programında kararlı hal durumunun simülasyonu elde edilen deneysel veriler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Isıtma tablası için farklı malzemeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a thermoform mold drying system test mechanism was manufactured and assembled. Heat distribution and change occurring depending on time has been experimentally investigated for steady state. Temperature data were precisely monitored and recorded with the datalogger. The thermal equilibrium state of the system and temperature changes at different points were observed. When the thermocouple data placed on the heating table were examined, it was determined that there was a temperature difference of 10°C between the middle zone of the table and the edge zone and it was not homogeneous. It has been determined that this difference may cause humid areas in the product. Optimization of the thickness of the insulation plate used as an insulation material and its effect on the energy consumed by the system have been revealed. The power needed for the cartridge type resistor used in the test setup was determined. In a computer program, the simulation of the steady state condition was carried out through the experimental data obtained. Different materials have been proposed for the heating plate.